100 ÇİFTTEN 15'İ BUNU YAŞIYOR

Türkiye'de, her 100 çiftten 15'inin kısırlık (infertilite) sorunu yaşadığı bildirildi...

Magazin

100 ÇİFTTEN 15'İ BUNU YAŞIYOR Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniğinden Doç. Dr. Muammer Kendirci, çocuk sahibi olma isteğiyle doktora başvuran çiftlerin yarısında erkekten kaynaklanan sorunların saptanabileceğini söyledi.

Genel olarak üreme fonksiyonunun yerine getirilememesinin ''infertilite'' olarak tanımlandığını belirten Kendirci, gebelikle ilgili herhangi bir korunma önlemi olmaksızın bir yıl düzenli cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamayan çiftler için infertilitenin söz konusu olduğunu ifade etti.

Kendirci, kısırlık probleminin kadın ve erkeği benzer oranlarda etkilediğine dikkati çekerek, çiftlerdeki infertilitenin yüzde 30-40'ının tek başına erkeğe bağlı, yüzde 30-40'ının tek başına kadına bağlı, yüzde 10-20'sinin ise hem erkek hem de kadındaki sorunlara bağlı olabileceğini, ancak yüzde 10'luk kısmında da hangisine bağlı olduğunun ortaya konulamadığını hatırlattı.

Kendirci, son 20-30 yılda erkeklerdeki sperm sayısı ve kalitesinde azalma olduğuna dair bulgular bulunduğunu söyledi.

Kendirci, özellikle değişen çevre koşulları ve yaşam biçiminin infertiliteye etkisinin giderek daha da arttığını vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

''Sigara bağımlılığı, aşırı alkol tüketilmesi, fazla sıcak ortamda çalışılması, şişmanlık ve çevre kirliliği gibi sorunların yanı sıra, bazı meslek grupları da kimyasal maruziyet ve olumsuz çalışma koşulları nedeniyle infertilite gelişimine katkıda bulunabilir. Bu durumlar etkilerini spermin sayısı, hareketliliği ve yapısı üzerinde göstermektedir.''

Erkek infertilitesinin pek çok nedeni olabileceğine dikkati çeken Kendirci, ''Genel olarak sorun; ya yumurtalık fonksiyonunun idamesi ve sperm üretiminde rol oynayan hormonlarda bir yetersizlik ya varikosel infeksiyonlar, çocuklukta geçirilen hastalıklar, radyoterapi ve kemoterapi gibi durumlara bağlı olarak yumurtalığın yeteri kadar sperm üretememesi ya da sperm ileti kanallarının tıkanıklıklarına bağlı olarak spermin vücut dışına çıkarılamamasıdır'' dedi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: