100 kişiden 23'ü rüşvet veriyor

Trafikteki sürücülere trafik polislerine rüşvet verip vermediklerini sorduk.

Yaşam

100 kişiden 23'ü rüşvet veriyor Trafik polisi tarafından çevrildiğimizde eğer kurallara uymayan bir durumumuz mevcutsa itiraf edelim ki, çoğumuzun aklından "acaba rüşvet teklif etsem mi" diye geçmiştir.

Yasalar tarafından teklif edilmesi dahi suç kabul edilen rüşvet, artık polislerimizin de bilinçlenmesiyle birlikte her geçen gün azalmakta.

Halk arasında "Çorba" diye açıklanan rüşvet verme, ahlaki açıdan da sakıncalı bir suç.
Yapılan ankette sürücülerin çoğu rüşvet vermediklerini belirtti. 1564 kişinin oy kullandığı ankettte, "Trafik polislerine hiç rüşvet verdiniz mi?" diye soruldu.

"Hiç rüşvet vermedim, son 5 yıldır rüşvet vermedim, rüşvet verdim fakat kabul etmedi" ve "rüşvet verdim" seçeneklerinin bulunduğu ankette, sürücülerin yüzde 62 'si hiç rüşvet vermediğini belirtti.

Teknolojinin gelişmesi ve artık neredeyse caddelerde ve sokaklarda adım başı bulunan kameraların da etkisiyle, bundan önce rüşvet vermeyi alışkanlık haline getirenler, artık bu yasa ihlaline pek cesaret edemiyorlar.

Ankete katılanların yüzde 8'i, son 5 yıldır polise rüşvet vermediklerini belirttiler. Her meslekte olduğu gibi polislik mesleğinin içinde de işini iyi yapan ve yapmayan kişiler muhakkak vardır. Siz rüşvet teklif etseniz bile bunu kabul etmeyen ve hatta size karşı yasal işlem başlatan polislerimiz eminiz ki çoğunlukta... Anketçilerden yüzde 6'sı polise rüşvet teklif ettiğini fakat polislerin bu rüşveti kabul etmediğini belirtti. Polise rüşvet verenlerin oranı ise yüzde 23 olurken hala katedilmesi gereken yol olduğu da görülüyor. Kaynak: otohaber.com.tr
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: