13 YAŞINDAKİ KIZ, 26 ERKEĞE KARŞI KOYMALIYMIŞ!

9 yıldır devam eden utanç davası bir kez daha utandırdı. Yargıtay 14. Ceza Dairesi, Mardin'de babası yaşındaki 26 kişinin tecavüzüne uğrayan 13 yaşındaki N. Ç. hakkında yerel mahkemenin verdiği "sanıklarla rızasıyla birlikte olduğu" yönündeki kararını onayladı.

Magazin

13 YAŞINDAKİ KIZ, 26 ERKEĞE KARŞI KOYMALIYMIŞ! 13 yaşındaki N.Ç., 2002 yılında iki kadın tarafından 26 kişiyle birlikte olmaya zorlandı. Aralarında yüzbaşı, kamu görevlileri, eğitimci ve muhtarın bulunduğu şüphelilerin yargılaması 7 yıl sürdü.

Zamanaşımı süresi dolmak üzereyken Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi, tecavüzcülere ceza indirimi yaptı. Alt sınırdan cezalar verdi. 24 sanık "15 yaşından küçük biriyle rızasıyla birlikte olmak" suçundan 1 yıl 8 ay ile 6 yıl arasında değişen hapis cezaları aldı.

Gerekçeli kararda 13 yaşındaki çocuk için "istese 26 erkeğe karşı koyabilirdi" denildi. Davanın 2 kadın sanığı ise 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Onlara üst sınırdan ceza verildi. Zira mahkemeye göre kadınlar yaşadıkları "iffetsiz" hayat nedeniyle "iyi hal indirimi" alamazdı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı da kararın yasaya ve usule uygun olduğunu savunmuş. Kararın onanmasını istemişti. Yargıtay 14. Ceza Dairesi de verilen indirimli cezayı uygun buldu, mahkemenin sadece "ırza geçme" ve "ırza geçmeye iştirak" suçlarından verdiği cezaların artırılabileceği yorumunu yaptı. Yerel mahkeme, Yargıtay'ın görüşünü yerinde bulsa bile verilen ceza artırımı 2 buçuk yılı geçmeyecek.

Yargıtay ayrıca suçunun zamanaşımına girdiği yorumunu da yerinde buldu. Böylece sanıklar, zamanaşımı sayesinde 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezalarından kurtuldu.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: