152 BİN GİYSİ İMHA EDİLDİ!

İthal giyside etiket denetimi dönemi başladı

Magazin

152 BİN GİYSİ İMHA EDİLDİ! Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, ithal giyside 'Riske Dayalı Denetim Sistemi' ile 9 ayda, sağlığa zararlı kanserojen boya içerdiği saptanan 152 bin ithal giysinin imha edildiğini bildirdi. İthal giyside etiket denetiminin uygulamaya konulduğunu belirten Bakan Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, her gün 3 bin adet ithalat işleminin risk değerlendirmesine alındığını, kamu ve özel sektör işbirliği ile yürütülen bu sistemde, klasik denetim anlayışının dışında, özel ihtisas kurumlarınca tamamen uluslararası standartlara göre bir denetim gerçekleştirildiğini vurguladı. Çağlayan, söz konusu denetim çalışmasında 22 Eylül 2010 itibariyle kanserojen boyalar içerdiği belirlenen 151 bin 484 adet, 2 bin 938 çift ve 218 set hazır giyim eşyası, 28 bin 763 metrelik 312 kilogram tekstil ürünü, 8 bin 170 çift ve 391 adet deriden mamul eşya, 3 bin 350 çift ayakkabı ve bin 999 kilogram boyanın toplatılarak, imha edildiğini ifade etti. Bu çalışmanın ardından şimdi de İthalat Tebliği'nde yapılan değişiklikle, ithal tekstil ve hazır giyim eşyalarında etiket denetimine başlanacağını bildiren Çağlayan, yeni uygulama ile de ithal giysilerin, üzerindeki etikette belirtilen içeriğe sahip olup olmadıklarının kontrol edileceğini belirtti.

HAKSIZ KAZANÇ AZALACAK
Çağlayan, "Etiket denetimlerinin RDDS kapsamına alınmasıyla, ithal hazır giyim eşyasında sıkça rastlanan etiketlendirme zorunlulukları ile etiketlerdeki bilginin eşya ile olan uyumluluğu denetlenecek. Bu yolla, örneğin giysinin etiketinde yazan (yüzde 70 yün, yüzde 30 polyester) olup olmadığı incelenecek" dedi. Tüketicinin yanıltılması ve haksız kazanç elde edilmesine yol açan bu durumun denetlenmesiyle sektördeki haksız rekabetin azalacağını belirten Çağlayan, rekabet şartlarında yeni bir düzen oluşacağını söyledi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: