18. Chellah Jazz Festivali

Fas'ın antik kenti Chella, birçok müzik grubunun sahne aldığı jazz festivaline ev sahipliği yapıyor.

Kültür-Sanat

18. Chellah Jazz Festivali Fas, Avrupa ülkelerinden birçok müzik grubunun katıldığı 18. Chellah Jazz Festivali'ne ev sahipliği yapıyor.

Başkent Rabat'ın yakınında yer alan antik kent Chellah'da düzenlenen jazz festivalinin organizatörü Fas Avrupa Birliği Heyeti Büyükelçisi Robert Djoa, yaptığı basın açıklamasında, Fas'ın, bu sene de kültür mevsiminin açılışını yapmış olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Djoa, "Bu tür etkinlikler, Fas ve AB arasında ortak kültürel sembollerden biri haline geldi. Avrupalı ve Faslı müzisyenler bir kez daha sınır tanımayan müziğin diliyle Chellah sahnesinde yerlerini alıyor" ifadelerini kullandı.

Bu sene kadın şarkıcılara atfedilen festivalde, Fransız Papanosh, İsveçli Naoko Sokata Trio, Faslı Oum, Almanya, Hollanda ve Finlandiyalı şarkıcıların bulunduğu Fugara grupları sahne alırken, Fas'a özgü folklorik danslar ile Kuzey Afrika, Berberi ve Sufi dini ritimlerinin karışımı Gnawa müziği de seyircisiyle buluşuyor.

İlki 1996'da düzenlenen 18. Chellah Jazz Festivali'nin kapıları, pazar gününe kadar Faslı ve yabancı müzikseverler için açık olacak.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: