2011'NİN TELEVİZYON OLAYLARI!

Sabah Gazetesi yazarı Yüksel Aytuğ yazdı..

Magazin

2011'NİN TELEVİZYON OLAYLARI! Yeni yıla bir gün kala, ekran karşısında geçen 364 günün haritasını çıkardık... Canlı yayınlarda 'ağızlardan kaçan' ve 2011'de televizyon dünyasında en çok konuşulan olayları yakın markaja aldık

Ticari kuruluşlar, yıl sonunda 'stok sayımı' yapar... Bizim 'Yakından Kumanda'nın stok sayımı da artık geleneksel bir hal aldı. 10 yıldan uzun süredir, senenin bu günlerinde, geride kalan yılın ekranımızda bıraktığı tortuları, parmak izlerini, buğuları sizlerle paylaşmayı âdet edindim. Ama her yıl 'stokları gözden geçirirken' hayretler içinde kalmaya devam ediyorum. "Yahu bütün bunlar bizim televizyonlarda mı yaşandı?" diye... Eminim bu yıl da yılın laflarını, gaflarını, saflarını okurken siz de şaşıracak, hatırlayacak, öfkelenecek, keyiflenecek ve uzun uzun düşüneceksiniz.

REYTİNG ŞİKESİ PATLADI

Yıla damgasını vuran olayların başında, reyting operasyonu geliyordu. İlk kez teknik takip sonucu ulaşılan istihbarat değerlendirilip hukuki soruşturma kararı alındı. Yılın bir başka özelliği ise yeni dizilerin yüzde 90'ının hayal kırıklığı yaratmasıydı. 'Hayat Devam Ediyor' ve biraz da 'Pis 7'li' dışında yeniler arasında konuşulan dizi olmadı gibi. Televizyon izleyicisi; 'Öyle Bir Geçer Zaman ki', 'Muhteşem Yüzyıl', 'Fatmagül'ün Suçu Ne?', 'Leyla ile Mecnun', 'Arka Sokaklar', 'Adını Feriha Koydum', 'Behzat Ç.', 'Yer Gök Aşk' ve 'Çocuklar Duymasın' gibi 'geçen yıldan devredenlerle' oyalanmak zorunda kaldı. Yılın ekranda sansasyon yaratan olayları ise; Müge Anlı'nın Van depremzedeleri ile ilgili sözleri ve Burhan Akdağ'ın BJK TV'de Galatasaraylı siyahi futbolcu Ebue için sarf ettiği ırkçı söylemdi. TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ise Kürt sanatçı Rojin için söylediği "Aşüfte" sözü nedeniyle çok eleştirildi ve özür dilemek zorunda kaldı.

YILIN 'EN'LERİ, 'BOY'LARI

EN DERİNDEN GİDEN: Reyting köstebekleri

EN DERUNDAN GİDEN: Pargalı İbrahim Paşa

EN UMUT VÂDEDEN: Meltem Miroğlu (Hayat Devam Ediyor), Okan Çabalar (5'er Beşer)

EN TERLETEN: Yaşar Nuri Öztürk

EN FIRLATAN: Hürrem Sultan

EN TIRLATAN: Ali Kaptan

EN SOMURTKAN: Feriha

EN KIRILGAN: Dans ederken omzu çıkan Dima

EN ÇÖPÇATAN: Esra Erol

EN KAŞÇATAN: Nevşin Mengü (Kanal D - CNN Türk haber spikeri)

EN GEVEZE: Okan Bayülgen ( TV8 ekranında haftada beş gün)

EN AVİZE: Fatih Ürek (Gündüz ekranında pırıl pırıl)

EN DOBRA: Seda Akgül

EN BOMBA: Burcu Esmersoy

EN BEDBAHT: Hayat

EN HOYRAT: Mete

EN HAYRAT: Çeşme gibi ağlayan Fatmagül

EN ŞEN ŞAKRAK: Saba Tümer

EN AĞIR AKSAK: Prof. Hüseyin Hatemi

EN TELEKTÜEL: Haşmet Babaoğlu

EN VERİCİ EL: Yavuz Bingöl

EN KARİZMA: Jose Morinho

EN PRİZMA: Hülya Avşar (En soluk ışığı bile 7 renge ayrıştırıyor)

EN PLAZMA: Sibel Can (Hep kilolu gösteriyor)

EN TRİKA: Muhteşem Yüzyıl

EN KANATICI: Kurtlar Vadisi

EN YARATICI: Leyla ile Mecnun

EN ANTİPATİK: Sarkozy

EN SEMPATİK: Beyazıt Öztürk

EN TERESAN: Bu yıl da Yakından Kumanda...

YILIN İTİRAFLARI

Zuhal Topal'ın izdivaç programında 60 yaşın üzerindeki hanımlar tartışıyordu... DÜRDANE: "İnsan 90 yaşında da aşk yaşayabilir. Verici olmak lazım. Verirsen, alırsın..." GANİME: "90 yaşındaysan ne verebilirsin, ne de alabilirsin!"

Disko Kralı'nda Okan Bayülgen'in lafı sürekli operaya getirmesini yadırgayan Linet sordu: "Nedir senin bu opera takıntın?" Okan her zamanki muzır yanıtlarından birini verdi: "Yıllar önce opera binasında tecavüze uğradım. Londra'daydım, operadaki hayalet bana tecavüz etti..."

"30'a kadar böndüm, 30'umdan sonra jön oldum." (Sermiyan Midyat'ın 'Hakan Bey' programındaki samimi özeleştirisi.)

YILIN SAFLARI

Pascal Nouma, Beyaz Show stüdyosunda "Pascal bizi diskoya götür" diye tezahürat yapan seyircilere yarım yamalak Türkçesi ile "Gö....ür, gö....ür" deyince, Beyaz hemen duruma el koydu: "Pascal, o dediğin kelime bütün haldedir. Öyle ikiye bölersen, hele ki yanlış yerden bölersen hiç olmaz!"

Saba Tümer, konuğu şarkıcı Tan'a sordu: "Her gelene veriyor musun? Yani her isteyene veriyor musun?" Tan şaşkınlıktan kala kaldı. Stüdyo ekibinin gülüşmesi üzerine Tümer, "Yani şarkı veriyor, onu söylemek istiyorum" diye toparladı.

'Tatlı Sert'te telefondaki kadın, kocasına veryansın ediyordu: "İboş'unun üzerine yemin etsin, doğru söylesin..." Müge Anlı merakla sordu: "Adam niye durup dururken İbrahim Tatlıses'in üzerine yemin etsin?"

Bir program için sokaktaki kadınlara mikrofon tutup sordular: "4 büyük meleği biliyor musunuz?" Kadınlardan biri, mahcup bir edayla yanıtladı: "Vallahi bilmiyoruz, biz buraların yabancısıyız!"

YILIN LAFLARI

Yalçın Çakır, Flash TV'deki programında yaşlı konuğuna sordu: "İsminiz Tasvir değil mi? Peki ne demek Tasvir?" Teyze yanıt verdi: "Bilmem, öksüzmüşüm, koymuşlar..." Yalçın Çakır dayanamadı: "Zaten bu Türkiye'de öksüz olana gelen geçen herkes koyuyor!"

"Şarkıyı söylerken bana geçiremiyorsun. Bunu ne yapacağız şimdi?" (Star Akademi'nin jüri üyesi Ajda Pekkan, performansını beğenmediği yarışmacı Elyane'yi eleştirdi.)

FOX'taki Tabu yarışmasında, Deniz Bedük adlı yarışmacı 'Sevda' kelimesini şöyle anlatmaya çalıştı: "Silikonlu Demirel!"

"Bence moda, insanın yakışan yerini dövdürmesidir!.." (Beyazıt Öztürk, Engin Altan Düzyatan'ın göbeğindeki dövmeyi gördükten sonra söyledi.)

YILIN GAFLARI

Bloomberg'deki 'Kelime Oyunu' yarışmasında, Eda Hanım'a soruldu: "Memelilerin gökyüzündeki temsilcisi?" Öğretmen Eda Hanım yanıt verdi: "Hostes!" (Doğru yanıt tabii ki 'yarasa' olacaktı)

Hülya Avşar, programında ağırladığı köpek terbiyecisine şöyle dedi: "Sizin özel hayatınıza köpeğiniz Pascal'dan başka birinin gireceğine inanmıyorum. Siz ona da böyle davranırsınız: Yat! Domal!"

Beyaz, programında gerçekleştirdiği mini yardım kampanyasına bağışta bulunanların isimlerini okuyordu: "Salih Turgut, çok büyük bir meblağ bağışladığı için adının açıklanmasını istememiş... (Ayılıyor) Ama açıkladık sanıyorum artık..."

'Disko Kralı'na konuk olan Akasya Asıltürkmen, Özge Uzun'un Cemal Hünal'la yaşadığı 'balata gafı' görüntülerini izlerken "S...yor o arada" lafını ağzından kaçırdı.

'Canlı Para'yı sunan Engin Altan Düzyatan'ın şaşırtan sorusu: "Zülfiye Hanım, siz tek kardeş misiniz?

Bunlarda ilginizi çekebilir: