2012'DE KIYAMET KOPAR MI?

Maya medeniyeti inancına göre 2012'de dünyanın sonu gelecek. Kıyamet teorisinde işaret edilen tarih yaklaştıkça "ya doğruysa" şüphesi paniği artırıyor

Magazin

2012'DE KIYAMET KOPAR MI? Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) geçmişi milattan önce 10 bin yılına kadar uzanan Maya medeniyetinin iddiasına dayanarak 2012'de kıyamet kopacağını öne sürenleri yalanladı.

NASA'nın internet sitesinde başlatılan kampanyayla, bu tür felaket açıklamaları ve beklentilerinin asılsız olduğuna işaret edildi. Türk astrologlar da kıyamet senaryolarının gerçekleşmeyeceği düşüncesini taşıyor.

Türk bilim adamları senaryoları gülünç bulurken; astrologlar "Dünyanın sonu gelmeyecek ama bir dizi olayla dünya yepyeni bir dönüşüm içine girecek" diyor. Maya takvimine dayanan kıyamet teorilerinin en popüleri, aslında Sümer medeniyetine mal edilen bir kehanetten yola çıkıyor. Buna göre Nibiru adlı bir meteor ya da gezegen, 2012'de Dünya'ya çarpacak ve insanlığın sonunu getirecek.


Bu kehanet, Maya takviminin aynı yılın aralık ayında sona ermesiyle de birleştiriliyor. Kıyametin gerçekleşeceğine inanan bazı kesimler NASA'yı "Nibiru" gezegeninin varlığını gizlemekle suçluyor. Güney Amerika'daki Maya medeniyetinin astronomları sadece Güneş, Ay ve Mars'ı gözlemekle kalmamış uzak yıldızları, yıldız gruplarını ve hareketlerini de izlemişlerdi. Kehanete göre 22 Aralık 2012'de dünyaya çarpacak bir gezegen türlü felaketlere neden olacak. Depremler, dev dalgalar ve volkan patlamaları dünyanın sonunu getirirken gezegenimizde yeni bir çağı başlatacak.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: