41 YILLIK DİSKOTEK!

1969’dan bu yana Nişantaşı’nda bir diskotek; hiç değişmeden, yıllar geçse de hizmetinden, çalışanlarından, çizgisinden hiçbir şey kaybetmeden eğlencenin vazgeçilmez adresi oldu! Türk filmlerindeki 70'ler diskoteğini andıran bu mekan geccelerin vazgeçilmezi, Disco Scotch! Her gecce tıklım tıklım, her gecce çok eğlenceli.. Durum böyle olunca ben de 'neler oluyor orada' diye merak ettim ve Scotch'un ortaklarıyla en az kendileri gibi samimi ve sıcak bir söyleşi gerçekleştirdim.. Neler mi konuştum? Buyrun yazıya..

Magazin

41 YILLIK DİSKOTEK! Nedir bu Scotch'un farkı?

Scotch 1969 yılında İskoçyalılar Derneği olarak kurulup bugüne kadar Scotch olarak gelmesidir yani 41 yıllık bir mekân. Burayı ilk kuranlar Cemil Akça (ilk kurucu), daha sonra Şaban Kurt ve bizim aileye devretmesiyle beraber (Akça ailesine) tam 41 yıldır, Nişantaşı’nda aynı mekân, aynı yerde, aynı isimle, aynı personel ve aynı patronlarla hizmet vermeye devam etmektedir. Ben Adnan Akça olarak Yusuf Ziya Kurt ve Fahri Kurt biz ikinci nesil olarak bu işi sürdüyoruz, devam ettiriyoruz. Scotch'un farkı; o günden bugüne kadar hiçbir şekilde tarzını, hizmet kalitesini bozmadan, müşterilerine en ufak bir sıkıntı, mutsuzluk vermeden, en iyi eğlenceyi sunarak bu günlere gelmesi ve bu şekilde devam edecek olması diye düşünüyorum.Bundan sonra kimler devam ettirecek?

Var olduğu müddetçe birileri mutlaka devam ettirecektir..

Başka bir yerde Scotch'u görecek miyiz?

Daha düşünmedik. Belki yazlık olarak olabilir. Tabii olursa çok iyi bir yerde olacaktır. Ama İstanbul'da başka bir yerde kesinlikle düşünmüyoruz.

Scotch Beyaz ile keşfedildi. Beyaz nasıl keşfetti?

Beyaz bizim üç ortak olarak, hem samimi bir arkadaşımız hem de canı gönülden ailece görüştüğümüz bir dostumuz. Beyaz buraya 10–11 yıldır geliyor. Hep çok eğlenip gitmiştir. Geldiği zaman, kendi çevresi, sanat camiasıyla hep güzel güzel eğlenip gidiyorlardı. Bir anda bir doğum günü organizasyonuyla, Scotch tescilli bir marka oldu. Biz zaten bir markaydık ama bu şekilde tescilli bir marka olduk.Nişantaşı’nda bir mekân nasıl misket havasıyla bu kadar meşhur oldu Yusuf Bey, İstanbul'un bıyıklı ilk DJ’lerinden olarak size soralım?

Misket havasını yıllardır çalıyoruz. Beyaz Türkler gelince birden bire şaşırdırlar. Zaten bunlar bizim öz müziklerimiz. Herkes biranda piste dolmaya başlıyor, kasıntı bir müzik değil. İnsanlar kendi kültüründe, kendi müziğinde oynamaya başladı. Başka yerlerde böyle bir müzik duymamışlar bilmiyorlar. Ama burada öyle olmadı. Her yerden, her tarzdan insan geldi. Herkes kaynaştı. Ünlü isimler, işadamları... Sıcak bir dostluk ortamı oluştu.

Şu andaki müzik arşivinizden bahsedersek?

1969'dan beri bir plak arşivimiz var. Birkaç sene önce İstanbul Radyoevi istedi arşivi ama vermedim. Plak çok başka, çok farklı bir şey. Onun yerini tutan hiçbir alet yok. Ben 27 senedir müzik çalıyorum ama plağın sesi çok başka. Şimdi elektronik ortama geçince her şey daha basit ve daha kolay oldu. Ama plak farklı bir olay. Bu da 2000'lere kadar devam etti ve kalktı. Yine var belki ama çok nadir...

Özellikle çok beğenerek çaldığınız sanatçılar, Türkçe parçalar var mı?

Bizim popçularımızdan Allah razı olsun, hep söylüyorum gerçekten müziği sevdirdiler. Yaptılar, biz de seve seve çaldık. Şimdi sanatçılarımız cd’lerinin çalınması için kendileri getiriyorlar. Gerçekten güzel, kaliteli sesler var.

Yeni çıkan albümler için ne düşünüyorsunuz?

Takip ediyoruz. Müşteriler de çok sıkı takip ediyorlar. Şu çıktı, bu çıktı gelip söylüyorlar. Biz de ertesi gün alıyoruz, çalıyoruz.
Peki, sizce Scotch'un 41 yıldır bu kadar tutulmasının sebepleri nedir?

41 yıldır buradayız ve 41 yıldır hiç kimseye yanlış yapmadık. Ne içkimizle, ne müşteri kazıklaması olsun böyle bir şey duymadık, yaşamadık. Babalarımızdan böyle gördük. Bize hep 'sakın ola ki müşteriden 1 TL fazla almayın' dediler, uyardılar. Bizde de bugüne kadar gerek yabancı misafirlerimiz, gerek diğer misafirlerimiz hep aynı parayı ödediler. Asla fiyat farkı yoktur. Bu işteki başarının en önemli noktası; dürüst çalışmak. Şimdiye kadar hiç kimseye çifte standart olmadı, bundan sonra da olmayacak..

Sigara yasağı için nasıl önlemler aldınız?

Biz Scotch olarak sigara içirtmiyoruz. Misafirlerimiz de bu yasağa uyuyorlar. Biz de gerekli önlemlerimizi yasakla beraber hazırladık. Tadilatlarımızı yaptık ve kapının girişinde bir kış bahçesi hazırladık.Sabaha kadar eğlencenin adresi olmayı nasıl başarıyorsunuz?

Müdavimlerimizin yüzde 80'i tanınmış, bilinen isimler. İş adamları, bürokratlar, sanatçılar, biz her kesime hitap ediyoruz. Hepsi bizi sevdi, destek oldular, biz de aynı şekilde onlara bu hizmeti vermekten onurlu ve gururluyuz. Onlar var oldukça biz varız. Herkese çok teşekkür ediyoruz.

Disco Scotch'un bıyıklı DJ'i anlatıyor:

Yusuf Kurt: Bugünlere gelmek kolay olmadı. Hep dürüstlükle, özveriyle çalıştık. Hele ki ben, kendi adıma müzik açısından asla 'yok' demedim. Müzikleri müşteri isteyecek ki, sende ona göre takip edeceksin. Eskiden daha farklıydı. Müşteri DJ'e tabiiydi. Şimdi DJ müşteriye tabii oldu. Gecce boyunca istek parçaları yoğun bir şekilde geliyor. Bende bu istekleri çalmaktan, onları eğlendirmekten etmekten çok büyük mutluluk duyuyorum. Düşünün ki, 300–400 kişilik bir insan kitlesi senin yapacağın küçük bir harekete bağlı. Bu gerçekten çok farklı bir duygu.

Mekan Editörü / Merve Günyol
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: