8. Contemporary sona erdi!

Bu yıl 8'incisi düzenlenen uluslararası çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul, sona erdi.

Kültür-Sanat

8. Contemporary sona erdi! Bu yıl 8'incisi düzenlenen uluslararası çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul, sona erdi.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, 7 Kasım'da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ile İstanbul Kongre Merkezi'nde açılan fuarda sergilenen eserlerin yüzde 67'si sahiplerini buldu.

Sergilenen eserlerin toplam değerinin 180 milyon liraya ulaştığı fuarı, 67 bin sanatsever ziyaret etti.


Contemporary İstanbul'a bu yıl, 748 sanatçı, 3 bin eser, 22 ülkeden 95 çağdaş sanat galerisi ile 13 sanat kurumu ve 8 sanat inisiyatifi katıldı.

Fuarda, Picasso'nun "Nu allonge et tete d'homme de profil isimli eseri 1 milyon 900 bin avro, Andy Warhol'un "Flowers" tablosu 900 bin avro, Joan Miro'nun "Deux femmes dans la nuit" isimli eseri 390 bin avro, Carole A. Feuerman'ın "Brooke with Beachball" işi 275 bin dolar, Sean Scully'nin "Wall of Light Orange Light" isimli eseri 203 bin avro, Joan Miro'nun "Deux femmes dans la nuit" işi 390 bin avro, Robert Longo "Untıtled (Shark 7)" eseri ise 350 bin avro ile dikkati çeken yüksek fiyatlı işler arasında yer aldı. Sanatçı Ardan Özmenoğlu'nun eserleri, Fondation Jan Michalski koleksiyonu için satın alındı.

Jaume Plensa'nın 225 bin avro değerindeki "Marianna" isimli bronz heykeli, Marc Quinn'in 240 bin dolar değerindeki "Mekong Delta Ice Flows" isimli ve 260 bin dolar değerindeki "New Mexico Spring" isimli tablosu ve Juan Genoves'in 200 bin avro değerindeki "Ochenta" isimli işi, alıcı bulan yüksek fiyatlı eserler arasında yer aldı.

Türkiye'deki galerilerin sergileme ve işlerinin kalitesindeki artış, fuar ziyaretçilerinin beğenisini kazandı.

Çin, Yeni Ufuklar'a konuk olacak

Contemporary İstanbul'un 8. yılında en büyük yeniliği, Plug-in İstanbul Yeni Medya Bölümü oldu.

Video, yeni medya ve genel anlamda dijital sanatın bütün tarzlarına adanmış Plug-in İstanbul; ses ve ışık enstalasyonları, etkileşimli ve jeneratif sanat işlerini bin metrekarelik bir alanda buluşturdu.

Türk çağdaş sanatının yanında çevre ülkelere de ev sahipliği yaparak İstanbul'u merkez haline getirmeyi amaçlayan "New Horizons - Yeni Ufuklar" bölümü de Rusya'dan galerilere, sanatçılara, küratörlere, sanat eleştirmenlerine ve koleksiyonerlere yer verdi. Yeni Ufuklar kapsamında, Marina Gisich, Anna Nova Gallery, 16th Line, Galerie Iragui, Pop/off/art, Art.re.Flex Gallery, Al Gallery, 8. Contemporary İstanbul'a katıldı.

2014 yılında CI Yeni Ufuklar bölümünün konuğu Çin olacak.

Viyana Aksiyonizmi'nin kurucularından Hermann Nitsch de 66. Boya Aksiyonu'nu (Malakt; Painting Performance), 500 metrekarelik bir alanda fuar boyunca düzenledi.

Contemporary İstanbul, 9. senesinde 12-16 Kasım 2014 tarihlerinde sanatseverler ile buluşacak
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: