ABD, Suriye kontrolündeki havaalanlarını vurdu

Pentagon Suriye rejimine ait bir hava üssüne 50’den fazla Tomahawk füzesi fırlattığını açıkladı.

Diğer Haberler

ABD, Suriye kontrolündeki havaalanlarını vurdu ABD, 70 sivilin ölümüne yol açan kimyasal saldırıdan sorumlu tuttuğu Beşar Esad'a karşılık vermek için, Esad'ın denetiminde bulunan havaalanlarını Tomahawk füzeleri ile vurdu.

Saldırı emrini ABD başkanı Donald Trump verdiği bildirilirken ABD'nin Suriye'ye 60 füze atışı gerçekleştirdiği öğrenildi.

ABD Suriye hükümetinin kontrolündeki iki havaalanını füze saldırılarıyla vurdu.

ABD Başkanı Donald Trump, "kimyasal saldırının düzenlendiği"ni ileri sürdüğü Shayrat ve Shinsar havaalanına füze saldırısı düzenlenmesi emrini kendisinin verdiğini açıkladı. Trump, "uygar uluslara" Suriye'deki kıyımı sona erdirmek için ABD'ye katılmaları çağrısında bulundu.

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri ise, Shariat Havaalanı'nda pistlerin, uçakların ve yakıt depolarının hedef alındığını açıkladı. Savunma Bakanlığı açıklamasında, uyarılmalarına karşın hava üssünde Rus askerlerinin bulunduğu da belirtildi.

Suriye Televizyonu: ABD saldırısında sivil kayıplar var

Suriye Devlet Televizyonu, ABD’nin Shayrat Hava Üssü’ne düzenlediği saldırıda sivil kayıpların olduğunu duyurdu.

Rus RIA Haber Ajansı’nın haberine göre Suriye Devlet Televizyonu, ABD saldırısını duyurduğu haberinde, "ABD tarafından ülkemizin orta kesimlerindeki hava üssüne yapılan roket saldırısında sivil kayıplar verilmiştir" denildi.

Rus senatör: 21. yüzyılda her ABD Başkanı'nın Orta Doğu'da savaşı var

Rus Senatör Aleksey Puşkov, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'ye girmesi halinde kendisinden önceki George Bush ve Barack Obama ile aynı sırada olacağını söyledi.

Puşkov Amerika'nın saldırısının ardından sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "21. yüzyılda her ABD Başkanı'nın Orta Doğu'da bir savaşı hatta bazen iki savaşı vardı. Eğer Trump, Suriye'ye girerse Bush ve Obama ile aynı sırada yer alacak" dedi.

Trump: Tüm uygar ulusları bu çabaya katılmaya çağırıyorum

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını ileri sürdüğü havaalanlarının vurulmasını yönelik yaptığı açıklamada, "Bütün uygar ulusları Suriye içindeki katliamı ve kan dökülmesini durdurma amacıyla bu çabaya katılmaya çağırıyorum. Uygar devletlere teröre bir son verilmesi, bütün formuyla her tür terörizmin ortadan kaldırılması için çağrıda bulunuyorum" dedi ve ekledi:

"Salı günü Suriye diktatörü Beşar Esad, masum sivillere yönelik korkunç bir kimyasal saldırı düzenledi. Öldürücü bir sinir gazı kullandı. Çaresiz erkeklerin, kadınların ve çocukların tıkandığı kimyasal bir saldırı düzenledi. Gaddarca bir saldırı. Bu barbarca düzenlenen saldırıda güzel masum bebekler gaddarca, zalimce katledildi. Tanrının hiçbir çocuğu böylesi korkunç bir şey yaşamamalı.

"Bu gece Suriye'de bir askeri saldırı talimatı verdim"

"Bu gece Suriye'de bir askeri saldırı talimatı verdim. Bu kimyasal saldırının düzenlendiği hava üssünün vurulması talimatını verdim. Bu hamle, ABD'nin ulusal güvenliği açısından son derece önemli bir hamle. Öldürücü kimyasal silah kullanılmıştır ve bu yasaklanan kimyasal silahların Suriye tarafından kullanıldığına ve kimyasal silahlar konvasyonuna yönelik de bir ihlal teşkil ettiği konusunda hiçbir endişe, tartışma ve soru işareti yoktur.

"Her tür terörizmin ortadan kaldırılması için çağrıda bulunuyorum"

"Önceki yıllarda gösterilen hamleler Esad'ın davranışını değiştirme konusunda başarısız oldu ve bunun bir sonucu olarak da mülteci krizi derinleşmeye devam ediyor. Bölge istikrarsızlığa sürüklenmeye devam ediyor. Bu durum hem Amerika'yı hem de müttefiklerini tehdit ediyor.

"Bu akşam bütün uygar uluslara Suriye içerisindeki katliamı ve kan dökülmesini durdurma amacıyla bu çabaya katılmaya çağırıyorum. Uygar devletlere teröre bir son verilmesi, bütün formuyla her tür terörizmin ortadan kaldırılması için çağrıda bulunuyorum."

(DHA)
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: