ADET SANCISINI BU YÖNTEMLERLE DİNDİRİN

Kadınların periyodik olarak karşısına çıkan bu sıkıntılı süreci daha az sancılı geçirmelerini sağlayacak bitkisel formüller...

Magazin

ADET SANCISINI BU YÖNTEMLERLE DİNDİRİN Çoğu kadın için adeta korkulu bir rüya olan sancılı adet süreci, günlük hayat kalitesini de ister istemez düşürüyor. Adet görmeden 1-2 gün öncesinde başlayan, adet süresince ve sonrasındaki 1-2 gün boyunca da devam edebilen bu sancılarla mücadele etmek için bitkilerden faydalanabileceğinizi unutmayın. İşte size bu konuda yardımcı olacak birkaç doğal ve pratik çözümler...

Safran
Adet sancılarına iyi gelen bir bitki olan safran, ülkemizde ağırlıklı olarak adını da verdiği Safranbolu’da üretiliyor. Sancılarınızın dayanılmaz olduğu anda bir tutam safranı suyun içerisinde kaynatıp çay olarak için. Adet söktürücü özellik taşıyan, aynı zamanda afrodizyak etkisi de olan safranı, dilerseniz balla karıştırarak da içebilirsiniz.


Muz ve tarçından faydalanabilirsiniz
B6 vitamini bakımından oldukça zengin olan muz, uzmanlara göre doğal bir ağrı kesici ve regl dönemlerinde kadınların sancılarını dindirmelerinde büyük yardımı var. Adet döneminde tarçın tüketmek de hem adet kaynaklı strese hem de ağrılara iyi geliyor. Yenilecek tatlı ve keklere katılabileceği gibi, limon çayına bal ile beraber eklenerek de tüketilebilir.


Rahatlatıcı bir karışım hazırlayın
Farklı farklı bitkilerden aynı anda yararlanarak da etkili bir adet sancısı giderici bitki çayı hazırlayabilirsiniz. 1 litre suyun içinde eşit oranlarda adaçayı, nane, anason, papatya, ardıç tohumu katarak oluşturduğunuz karışımı kaynatıp suyunu süzebilir ve aç karna içebilirsiniz. Tadı acı gelirse, içine bal da katabilirsiniz.


Adaçayı, aslanpençesi, çobançantası, civanperçemi bitkilerini suda kaynatarak ister hep birlikte, ister ayrı ayrı demleyip çay halinde içebilirsiniz. Bu çayı da arzu ederseniz bal karıştırarak tüketebilirsiniz.

Zerdeçal ve söğütkabuğu
Zerdeçal ve söğütkabuğunu karıştırarak oluşturabileceğiniz bitkisel çay da ağrılarınıza iyi gelebilir. Bu iki bitki, ödem uzaklaştırıcı özelliğe sahip.


Gül çiçeği tomurcuğu ve mayıs papatyası
Adet döneminde üzerinizde oluşan baskıyı alan, gevşemenize katkıda bulunacak bitkilerden ikisi de gül çiçeği tomurcuğu ve mayıs papatyası. Yatıştırıcı etki gösteren bu bitkiler, sancıların yoğun olduğu dönemde gerginliğinizi almak için birebir.

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: