AFİFE TİYATRO ÖDÜLLERİ !

Afife Tiyatro Ödülleri, her yıl olduğu gibi, bu yılda görkemli bir törenle sahiplerini buldu. 14 dalda ve 5 özel kategoride belirlenen ödül sahipleri, Lütfi Kırdar’da ayakta alkışlandı...

Magazin

AFİFE TİYATRO ÖDÜLLERİ ! Afife Tiyatro Ödülleri’nin sahipleri, 20 Nisan 2009 Pazartesi akşamı Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen ödül töreninde açıklandı. 5 özel ödülün yanı sıra 14 kategoride dağıtılan ödüller, Seçici Kurul’un belirlediği 41 aday sanatçı arasından, Oylama Kurulu tarafından belirlendi. Sunuculuğunu Korhan Abay’ın üstlendiği geceye, iş, sanat ve tiyatro dünyasından birçok ünlü isim katıldı. Gecede bir dinleti sunan ünlü piyanist ikizler Ferhan&Ferzan Önder’in performansı büyük beğeni topladı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Murat Güvenel, “Bu yıl Afife Jale’nin Kadıköy’deki Apollon Sineması’nda ilk kez sahne alışının 90. yılını kutluyoruz. Çağdaş Türk kadını ve çağdaş Türk tiyatrosunun en önemli simgelerinden biri olan Afife Jale ismini 13 yıldır yaşatmaktan dolayı büyük bir heyecan ve onur duyuyoruz” dedi.

Yeni ödül heykelciğini Ertuğ Atlı tasarladı

Konuşmasında Afife Tiyatro Ödülleri’nin 13. yılını geride bıraktıklarını belirten Güvenel, “Geçen yıl yenilenen sahne dekorumuzun ardından bu yıl Afife Tiyatro Ödülleri’ni simgeleyen heykelciğimiz yeniden tasarlandı. Yeni ödül heykelciğimiz, tiyatroyu simgeliyor. Tarihten bu yana tiyatroyu betimleyen, komedi ve dramı temsil eden masklar ödül heykelciğinin de çıkış noktasını oluşturuyor. Taş bir kaide üzerine konularak anıtlaşan masklarla, tiyatroya anıtsallık kazandırılmaya çalışıldı. Uzun bir çalışma sürecinin ardından yeni ödül heykelciğimizi yaratan değerli heykeltıraş Sayın Ertuğ Atlı’ya huzurlarınızda teşekkür ederim” diyerek sözlerini tamamladı.

Afife Tiyatro Ödülleri’nin 41 aday sanatçısını belirleyen Seçici Kurulu Cem Duygulu, Deniz Gökçer, Göksel Kortay, Merih Tangün, Nami Başer, Nedret Güvenç ve Serpil Tamur’dan oluşuyor. Seçici Kurul ile birlikte ödül sahiplerini belirleyen Oylama Kurulu’nda ise Aliye Uzunatağan, Amil Kunt, Atacan Arseven, Beki Haleva, Demet Taner, Engin Gürmen, Engin Uludağ, Fikret Özata, İsmet Üstekin, Murat Güvenel, Nuri Gökaşan, Orhan Emirdağ, Önaç Kanan, Tayfun Akçay, Tijen Par, Yıldız Tunbul yer alıyor.


ÖZEL ÖDÜLLER

Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü:
Yaşamı boyunca tiyatro dalında başarılı çizgisini sürdürmüş ya da tiyatro sanatına katkıda bulunmuş kişi
Mediha Gökçer

Nisa Serezli Aşkıner Özel Ödülü:
Yaşamı boyunca tiyatro dalında başarılı çizgisini sürdürmüş tiyatro sanatçısı
Hale Eren

Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü:
İlk kez o yıl sahnelenmiş olan en başarılı yerli oyunun yazarı
Bayrak (Tiyatro Krek)-Berkun Oya

Tiyatroda Yeni Kuşak Özel Ödülü:
Tiyatronun herhangi bir dalında genç kuşak başarılı sanatçı
Dotbilsarda - Vur/Yağmala/Yeniden Projesi

Yapı Kredi Sigorta Özel Ödülü:
Tiyatronun herhangi bir dalında tiyatroya yararı olmuş kişi
Dikmen Gürün
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: