AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINDA KADINLARIN DÖNEMSEL DEĞİŞİMLERİ

Kadınların değişen hormon ve durumlarına göre ağız ve diş sağlığı konusunda dikkate alması gereken birçok şey vardır. Bunların başlıca dönemleri; ergenlik, hamilelik ve emzirme zamanlarıdır.

Magazin

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINDA KADINLARIN DÖNEMSEL DEĞİŞİMLERİ Kadın hormonları ergenlik ile değişmeye başlar. Aylık periyotlar halinde bu değişimler sıklıkla güncellenir. Hormonların değişimi ile vücudumuzda birçok farklılıklar oluşur. PMS dönemi olarak da nitelendirilen bu dönemde kadınlarda sinirlilik, depresyon ve stres artışları yaşanabilir. Bununla beraber vücutta şişlik ve hassalaşma oluşur. Ağız ve diş sağlığı da bu dönemden etkilenmektedir ve diş eti kanamaları ya da kızarıklıklarına sebep olabilir.

Hamilelik esnasında bebeğin kalsiyum ihtiyacını anneden karşıladığı doğrudur, fakat bunu annenin dişlerine zarar vererek çürümesine yol açtığı konusunda herhangi bir bilimsel veri bulunmamaktadır. Hamilelik döneminde kadınlar gerekli kalsiyum miktarını besinlerden sağlayarak bu ihtiyaca cevap verebilir. Yeterli beslenme ve ağız diş bakımı kontrolleri düzenli halde yapılırsa hamilelik esnasında farklı bir sorunla karşılaşmazsınız. Diş etlerinize uygun diş macunu ve diş fırçası ile günlük diş bakımınızı sağlayabilir ağız ve diş sağlığı güçlendirici ürünler ile bakımlı dişlere sahip olabilirsiniz.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: