AİLE İÇİ ŞİDDETİ ÖNLESİNLER

Zeynep Tokuş'un eşi Alp Nuhoğlu kamu davası açılmasına isyan etti.

Magazin

AİLE İÇİ ŞİDDETİ ÖNLESİNLER   Zeynep Tokuş'un şikayetini geri çekmesine rağmen 'eşine şiddet uyguladığı' gerekçesiyle hakkında kamu davası açılan Alp Nuhoğlu, sonunda isyan etti.

Eski Türkiye güzeli Zeynep Tokuş, jinekolog eşi Alp Nuhoğlu'nun kendisine şiddet uyguladığı gerekçesiyle 2005 yılında karakola başvurmuştu. Tokuş daha sonra şikayetini geri çekse de, savcılık TCK'nin 86/2-3-a maddesi gereğince çift hakkında kamu davası açılmasına karar verdi.

Dava sürerken, mahkemede sürpriz bir gelişme yaşandı ve hakim 'şikayetçi bulunmaması' gerekçesiyle bu yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne vurdu. Ancak, çiftin birbirlerine şiddet uyguladıklarını kaydeden Anayasa Mahkemesi talebi reddetti ve aile içi şiddete maruz kalınması durumunda kamu davası açılmasının zorunlu olduğuna hükmetti.

Bu karar nedeniyle yeniden yargılanacak olan Alp Nuhoğlu, konuyla ilgili şunları söyledi: 'Biz Zeynep'le yıllar önce küçük bir olay yaşadık, basının abarttığı gibi bir şey geçmedi aramızda. Üzerinden uzun zaman geçti. Bizim mutlu bir evliliğimiz var, bir de çocuğumuz oldu. Bütün bunların göz ardı edilip amme davası açılmış olmasını anlamış değilim. Aramızda ne bir sorun var, ne de bir mutsuzluk. Çok yakında bu işi öyle boyuta getirecekler ki, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne de başvururlarsa hiç şaşırmam. Türkiye'nin bu kadar derdi, problemi varken bir savcının bununla uğraşmasına söyleyecek bir şey bulamıyorum, bravo diyorum. Sonuçta devlete karşı gelecek değiliz, ifademiz alınacaksa gidip ifademizi vereceğiz. Bizim gibi mutlu bir çift için amme davası açılacağına, binlerce mağdur kadın var, bir de onların evliliklerini, aile içi şiddete maruz kalıp kalmadıklarını araştırsınlar. Gerçek aile içi şiddeti önlesinler.' (Sema Denker/Kelebek)
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: