AİLESİ KATLEDİLEN DOKTOR KURTARDI!

Türk Sineması’nın Sultanı Türkan Şoray, yıllar önce ölümden döndüğü kazayı arkadaşımız Şebnem Özuzcan’a anlattı.Şoray “Çekimde attan düştüm, boynum zedelendi. Kıbrıs’ta ailesi Rumlar tarafından katledilen doktor hayatımı kurtardı” dedi...

Magazin

AİLESİ KATLEDİLEN DOKTOR KURTARDI! Elimdeki siyah beyaz fotoğraf, bana 'Yeşilçam'ın Sultanı'nı anlatıyordu yıllar öncesinden. 15'indeki Türkan, sanki bir yerlere geç kalmış, pür telaş...

O mahsun gözleri objektife kilitlenmiş ancak, bedeni isyanda... Gelecekteki parlak günlerine bir an evvel kavuşmak istercesine koşuyor! Aklımdan 'Ne kadın ama!' diye geçirdim. Catherine Deneuve ve Sophia Loren'in filmlerinin toplamı 171...

O, 40 küsur seneye 224 sinema filmi sığdırmış. Dünya çapında en çok sinema filmi çeviren yıldız. Hep çalışmış, hep çalışmış... Beni evine kabul ettiği akşam, o karede hapis olmuş genç kızla, Türkan Şoray aynı ruh hali içindeydi. Hissettim...

Toz toprak ne varsa üstünden silkelemiş, bir başka hızlı atıyordu sanki kalbi. Bir kez daha anladım, Türkan Şoray için her film bir doğuş olmaya devam edecek!

Dünyanın en çok film çeviren oyuncususunuz. Tam 224 filminiz var. Catherine Deneuve ve Sophia Loren'in filmleri toplamı 171'miş, öyle mi?

Evet, bu bir dünya rekorudur. Atilla Dorsay'ın da bir tespitidir bu. Bir de bu kadar uzun yıl aynı meslekte kalan sinema oyuncusu olarak da bir rekor söz konusu...

Guinnes Rekorlar Kitabı'na baş vurmayı düşünmediniz mi hiç?

Yok, Allah bunu bana nasip ettiyse çok şükür, çok büyük mutluluk. Bundan sonra benim istediğim şey yönetmenliğe ağırlık vermek. Kadını anlatan 3-4 tane senaryom var. Tabii bu arada kendime rol de aramıyor değilim yani. Dizilerde seyirciden, anında tepkiyi alıyorsunuz. O İkinci Bahar neydi? Halkın tepkisi müthişti.

YÜZÜM PARÇALANDI

Bir oyuncu olarak o tepkilerden besleniyorsunuz değil mi? Allah'a çok şükür, o tepki dizi olmasa da oluyor. Seyircimizin kalbinin bir tarafına o kadar derin girmişiz ki, bir de bizim seyircimiz çok vefakar çok sevecen... 10 sene film çekmesem, 10 sene sonra sokağa çıksam yine birbirimize sarılacağız sokakta...

Bunca film çekimi sırasında ölümle burun buruna geldiniz mi?

1972 yılında 'Cemo' filminde attan düştüm, boynum kırıldı. Ölümden döndüm. Yüzüm, sol kaşım ve yanağım parçalandı.

Cemo'daki kaza tam olarak nasıl gerçekleşti?

Filmde Fikret Hakan'la yarış ediyorduk. Benim bindiğim at binbaşının atıymış, onu bir başka at geçmemeliymiş. Erkek gibi bir kızı oynuyorum, benim hep önde olmam lazım. Fikret'in atı biraz beni geçince, bu at uçtu. Üstünden uçtum. Takla atıp kayalıklara düştüm. Yüzüm gözüm parçalandı. Boyunum gitti. Düşme anımı hatırlamıyorum. İlk müdahaleyi yapan doktor müthişti, hayatımı kurtardı. 2.5 saatlik estetik yaptı bana.

KADER BİZİ BİRLEŞTİRDİ

O doktor kimdi?

Kıbrıs'ta Rumlar tarafından ailesi katledilen doktor beni ameliyat etmiş, sonradan öğrendim. 1963’de Rumlar tarafından ailesi katledilen Tabip Binbaşı Nihat İlhan'dır.

O katliam 'Kanlı Noel' olarak geçmiştir tarihe...

Evet, o askeri doktor Nihat Bey benim hayatımı kurtardı. Onun beni ameliyat ettiğini 2-3 sene önce öğrendim. Hatta sonra onun da bir beyanatı oldu; 'Türkan Şoray'ı ben ameliyat ettim' diye...

Katliamdan sonra, doğuya gelmiş doktorluğa.. Tesadüf Elazığ Devlet Hastanesi'ndeymiş, beni ameliyat etti.

Nihat İlhan'ın sizi ameliyat ettiğini duyunca ne hissettiniz?

Çok etkilendim. Binbaşı olmasaydı, yüzüm böyle olmazdı. Beni kimse tanımazdı. Bayağı iyi bir estetik yapmış. Sol kaşımın üstü parça parçaydı. Sol kulağım da öyle. O zamanki imkanlarla Elazığ Devlet Hastanesi'nde ameliyat yapmış. Sol kaşımın üstünde ufak bir iz vardır. Makyajla kapıyorum. Üşüdüğüm zaman şişiyor. Ama estetiğimi çok güzel yapmış.

Lefkoşa'da müze haline getirilen o evi ziyaret ettiniz mi hiç?

O kazadan evvel, gidip görmüştüm orayı; çok duygulanmıştım. Kader seneler sonra beni doktorla bir araya getirdi...

Melekler mi korudu sizi?

Çok teşekkürler. Boynumun gövdemden kopmasına bir milim kalmış. Allah'ın taktir-i ilahisi.. Aynı kaza Superman'in başına gelmişti, o felç oldu. Ben de hayatımı tekerlekli sandalyede geçirebilirdim.

Aşksız yaşayalı yıllar oldu

Türkan Şoray herkesin aşık olduğu bir kadın. Sizce aşkın yaşı olur mu?

Tabii aşkın yaşı olmaz. Yıllardır aşka yabancıyım.

Kaç yıl oldu aşksız yaşayalı?

Epey oldu herhalde...

Erkeklerle aranıza niye bir duvar örüyorsunuz?

Ben özellikle bir duvar örmedim. Yıllardır o kendiliğinden gelişen bir şey ama ben onun oluştuğunun farkındayım, biliyorum. Siz bir kadın olarak, karşınızdaki insanın kolay kolay o duvarı yıkıp da size yaklaşamadığını hissediyorsunuz. Yapabileceğim bir şey yok.

Atıf Yılmaz’ın yokluğunu hissediyorum

Rahmetli Atıf Yılmaz'ın eşi Deniz Hanım, 'Eşim, Türkan Şoray'a aşıktı' şeklinde bir açıklama yaptı geçenlerde. Doğru mu bu, Atıf Yılmaz size aşık mıydı?

Atıf'la aramızdaki başka bir şeydi, Deniz'in söylemek istediği de başka bir şeydi aslında. Atıf Bey'le dostluğumuz ileri boyutlardaydı ki Deniz de dahil buna..

Onların nikah şahidiyim ben, Deniz benim hayattaki en yakın tek arkadaşımdır. Ve Atıf Bey dünyada en sevdiğim insan. İnanılmaz bir gönül beraberliğimiz vardı. Atıf Bey'in yokluğunu çok hissediyorum.

Bugüne kadar kaç erkekten evlenme teklifi aldınız?

Her kadının aldığı kadar bende evlenme teklifi aldım.

Mankenden oyuncu olur, yetenek gerek

Merak ediyorum, ileride Türkan Şoray sinema akademisi kurmak gibi bir arzunuz var mı?

Var, çok arzu ediyorum aslında ama inşallah... Önce bir atılım yapmak lazım. Ben ihmal ediyorum. Yıllardır hep bana söylenir bu, ben de çok istiyorum.

Sinema ve oyunculuk konusunda hiç ders vermediniz değil mi?

Hayır, estafurullah. Sadece tecrübelerimi aktarabilirim. Birikimlerimi aktarırım. Oyunculuk öyle bir şey ki 'oldum' diyemezsin hiçbir zaman. Yani sonsuz bir şey.

OYUNCULUK BİR AŞKTIR

Zaman zaman oyuncular arasında tartışmalar yaşanır, 'Mankenden oyuncu olmaz, şarkıcıdan oyuncu olmaz' diyenler olur aralarında. Peki sizce iyi oyuncu nasıl ortaya çıkar, bu işin bir formülü var mı?

Olabilir, niye olmasın, manken de insan, ondan da oyuncu çıkar! Önemli olan oyunculukta birinci planda yetenek! Bu Allah vergisidir. Birçok kişide vardır belki ama bazısında çok daha fazladır. Hissedebilmek önemlidir. Aşkla oyunculuğu yapmak istemesi, o arzu, istek, içindeki enerji önemli.

Türk sinemasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Cannes’te bir yönetmenimiz çıktı “Türkiye” dedi. Hepimiz ağladık. Önümüzdeki yıllarda Türk sineması dünyada çok etkili olacak. Oscar’da bile ödül alabiliriz...
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: