Ak Parti milletvekili otobüsün üstüne çıkarak istifa etti

AK Parti'de ihraç istemiyle Disiplin Kurulu'na sevk edilen Kütahya milletvekili İdris Bal, Kütahya'da dershaneciler tarafından coşkuyla karşılandı. Bal, Ak Parti'den istifa etiğini açıkladı.

Yaşam

Ak Parti milletvekili otobüsün üstüne çıkarak istifa etti Ankara'dan memleketi Kütahya'ya gelen İdris Bal'ı kent girişinde dershaneciler yaklaşık bin araçlık konvoyla karşıladı. İdris Bal, "Beni istemeyen teşkilatı ben de istemiyorum. Teşkilattan istifa ediyorum" dedi.

Daha sonra konvoyla birlikte kent merkezine gelen İdris Bal, Zafer Meydanı'nda 3 bini aşkın kişiye hitaben konuşma yapmaya başladı.

İdris Bal, Kütahya Zafer Meydanı'nda 3 bini aşkın kişiye hitap etti. Bal konuşma öncesinde gazetecilerin kendisine yönelttiği çeşitli sorularını da yanıtladı. Hiçbir ayrım yapmadığını söylen Bal şöyle dedi:

"Vatandaşımız bana söz versin. Biz de söz veriyoruz. Hakkın sesi olmaya söz veriyoruz. Bedeli ne olursa olsun, biz hakkın ve halkın sesi olmaya söz veriyoruz. Ve biz tüm vatandaşlarımızı seviyoruz. Müslüm, gayri müslüm ayrımı yapmıyoruz. Alevi Sünni ayrımı yapmıyoruz. Sağcı solcu ayrımı yapmıyoruz. Biz yeminle bu milleti seviyoruz. Bu millet için biz sonuna kadar varız, bedeli ne olursa olsun varız. Ben istenmediğim yerde durmayacak kadar onurlu bir insanım. Delikanlı bir insanım. Benim için partiden öte hak ve halk önemlidir. Dolayısıyla beni istemeyeni ben hiç istemiyorum ve bu partiden de istifa ediyorum."

KİMSEYE BOYUN EĞMEDİK EĞMEYECEĞİZ

Milletvekili İdris Bal Zafer Meydanı'nda bir minibüsün üzerine çıkarak konuştu. Kütahyalı hemşerilerinin kendisini meclise onların sesi, soluğu olması için gönderdiklerini söyleyen Bal şunları kaydetti:

"Hemşerilerim dik durayım onların sorunlarıyla ilgileneyim diye, doğrunun hakkın yanında durayım diye beni Meclise gönderdi. Ben de tam bunu yapmaya çalıştım. Ben doktorasını masterını İngiltere'de yapmış bir insanım, demokrasinin ne olduğunu çok iyi biliyorum. Yönetimin ne olduğu, milletvekilinin neler yapması gerektiğin çok iyi biliyorum. Ben delikanlı Kütahyalılara yakışır bir şekilde delikanlı gibi vekil olmaya çalıştım ve oldum. Doğruları söyledim ve söylemeye devam edeceğim. Gelin görün ki birileri gibi vekil olunca ceketimizi paltomuzu vestiyere asar gibi aklımızı, fikrimizi, vicdanımızı da kapıda bırakıp irademizi ipotek altına koyacağız ve emret diyeceğiz. İdris Bal bunu demez. İdris Bal delikanlı Kütahyalıların delikanlı vekilidir. Hiçbir kimseye bugüne kadar boyun eğmedik ve eğmeyeceğiz. Biz çözüm sürecine dikkat edin dedik, kötü mü yaptık? Mısır'ı kaybetmeyin dedik kötü mü yaptık? Üç gün önce elçimiz kovuldu. Dershanede dikkat edin bu bir millet meselesi, neslin ülkenin geleceği diye ilk biz söyledik. Yalpa yapmadık bir adım atıp üç adım geri gelmedik. Beni gönderen hemşerilerimizi utandırmadık. Baktılar ki bu adam küfür etmiyor o zaman ne yapalım, dediler ki küfür edenlere bile ciddi yaptırımlar yapılmadı. Ve bu hayati mesele olan dershaneler meselesi ki bu bir demokrasi testidir. Artık tahammülleri bitti ki bizi tedbir olarak kesin ihraç istemiyle disipline sevk ettiler. Ben diyorum ki beni istemeyenleri ben hiç istemem ben delikanlı bir adamım. Boynunda akrep var diyen mi, yoksa bildiği halde saklayan mı dosttur."

KARŞILIĞI BU MU OLMALIYDI?

Milletvekili Bal, il il gezip başkanlık sistemini anlattıklarını ifade ederek "Biz millet için hükümet için devlet için hayır söyledik, hayır düşündük. Fedakarlık yaptık, raporlar hazırladık. İl il gezdik başkanlık sistemini anlattık. Karşılığı bu mu olmalıydı? Herkesin demokrasi sınavından geçtiğini düşünüyorum ve bana karşı yapılan eziyetlerin. 3-4 aydır gazete televizyonlara talimat verdiler, bu adamı ekranlara çıkartmayın diye. Benim uluslararası programlarımı engellediler. Rapor ve dershane meselesinden sonra iftira attılar. Sonra olmadığım toplantı ortamından bilgi belge nasıl sızdırabilirim. Bundan sonra da her türlü iftiralar geleceğini tahmin ediyorum. Bana bunları layık gören bir teşkilatta yer almayacağım ve istifa ediyorum" dedi.

Bunlarda ilginizi çekebilir: