AKARETLER'E BÜYÜK ÖDÜL!

Şehircilik ve mimari alanda dağıtılan, dünyanın en prestijli ödüllerinden ULI Global Awards for Excellence’ı bu yıl bir Türk projesi kazandı.

Magazin

AKARETLER'E BÜYÜK ÖDÜL! Serdar Bilgili, 17 ülkeden 39 projenin katıldığı yarışmada, Akaretler Sıraevler projesiyle birinci olmayı başardı.

17 ülke yarıştı

Dünyanın en önemli gayrimenkul enstitülerinden Urban Land Institute’in (ULI) her yıl düzenlediği ULI Global Awards for Excellence yarışmasında, şehirciliğe katkısı olan ve mimari açıdan dünya genelinde en göze batan projeler yarışıyor. Yarışmaya bu yıl 17 ülkeden 39 proje katıldı ve 11 tanesi finale çıkmayı başardı. Organizasyonun başından beri en çok dikkat çeken proje ise Akaretler Sıraevler’di. İpi göğüsleyen de yine bu proje oldu.

Bu proje hayalimdi

Ödül töreni, Londra’da ING Bankası’nın binasında düzenlendi. Projeyi hayata geçiren ünlü işadamı Serdar Bilgili, ödülünü ULI Jüri Heyeti Başkanı Ian Hawksworth’dan aldı. Bilgili, Avrupa’nın ikinci büyük renovasyon projesi olan Akaretler Sıraevler’i gerçekleştirmeyi çok önceden kafasına koyduğunu ve bu projenin hayali olduğunu söyledi.

Büyük hayal ödül getirdi

Ünlü işadamı ve Beşiktaş Kulübü eski başkanı Serdar Bilgili’nin ‘hayalim’ dediği Akaretler Sıraevler projesi ve W Otel İstanbul, şehircilik ve mimari alanda dünyanın en prestijli ödüllerinden ULI Global Awards for Excellence’i kazandı. Bilgili, projeyi Ayşegül Ekinci’ye anlattı.

Urban Land Istitute’un Avrupa, Ortadoğu ve Afrika kapsamında düzenlediği yarışmada ödül aldınız. Bu ödülün sizin için anlamı nedir?
- Urban Land Institute, dünyanın en önemli gayrimenkul enstitülerinden birisi. Bu ödülü de, mimariden ziyade şehircilik açısından, şehrin yaşantısına büyük katkısı olan projelere veriyor. Alanında oldukça prestijli bir ödül. Akaretler Sıraevler projesine çok emek verdik. Şimdiye kadar bu tarz renovasyon projeleri ya devlet binaları ya da sosyal hizmet binaları olurdu. İlk defa bu büyüklükte bir proje özel sektör tarafından yapıldı. İçinde otel, restoranlar, mağazalar, rezidanslar ve ofisler olan böyle kapsamlı bir proje, çağdaş yaşantıyı şehrin tarihi dokusuyla birleştirdiği için dikkat çekti. Ve diğer katılımcı projeler arasından sıyrıldı.

Akaretler Sıraevler ve W İstanbul projesine Avrupa çapında ödül getiren nedir? Yarışmanın kritikleri neler?
- Projelerin mimari özellikleri, şıklıkları dışında şehircilik açısından da değerlerine bakılıyor. Bizim projemiz bu açıdan diğerlerinin önündeydi. Tarihi dokuyla çağdaş yaşamı çok güzel birleştiren bir proje oldu. Şehircilik açısından baktığınızda, şehrin merkezinde yaşayan bir proje.

İstanbul’un dünya markası olma yolunda önemli bir adım attınız. Avrupa’nın gözünü diktiği projeyle ödül aldınız. Akaretler’de böyle bir proje nasıl doğdu?
- Bu ödülün her şeyden önce manevi değeri çok yüksek. 12 yıl Beşiktaş Kulübü’ne hizmet verdim. Kulüp binasının bulunduğu Akaretler’den geçerken hep hayal ettim. Burada bir ofisim ya da evim olmasını istedim. Tarihi evlerin yıpranmışlığına üzülür, restore edilmeleri gerektiğini düşünürdüm. Bu nedenle 2006’da projeyi devralıp gerçekleştirme imkanı doğunca çok sevindim. Başlangıçtan itibaren dört ay planlama ve izin alınması gerekti. İki yıl içinde de proje bitti.

17 ÜLKE KATILDI

Dünyanın en önemli gayrimenkul enstitülerinden Urban Land Institute’in her yıl düzenlediği ULI Global Awards for Excellence yarışmasında şehirciliğe katkısı olan ve mimari açıdan dünya genelinde en göze batan projeler yarışıyor. Bu yıl 17 ülkeden katılan 39 proje arasından 11’i finalist oldu. Yarışmada, Avrupa’nın ikinci büyük renovasyon projesi olan Akaretler Sıraevler ve W İs-tanbul’a büyük ilgi vardı. İpi göğüsleyen de bu proje oldu.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: