Akciğer kanserine neden oluyor!

İç mekânlarda kullanımı hızla artan granitin sağlığa etkilerini belirlemek için araştırma yapıldı.

Yaşam

Akciğer kanserine neden oluyor! İç mekânlarda kullanımı hızla artan granitin sağlığa etkilerini belirlemek üzere İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde (İYTE) yürütülen çalışma, çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

Buna göre granitin kapalı, yeteri kadar havalandırılmayan alanlarda kullanımı akciğer kanseri riskini artırıyor. İYTE Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Polat tarafından hazırlanan araştırmaya göre magmatik bir kayaç olan granit, bünyesinde diğer doğal taşlara göre daha yüksek miktarlarda uranyum ve toryum barındırıyor. Granitteki uranyum ve toryumun doğal olarak parçalanması sonucu ortaya çıkan radyoaktif etkiye sahip radon gazı ise iyi havalandırılmayan alanlarda birikerek akciğer kanseri riskini artıracak seviyelere ulaşabiliyor.Raporda şu ifadeler yer alıyor: “Granitlerden kaynaklanan radon salınımının, evlerde mutfak bankosunda olduğu gibi birkaç metrekare ile sınırlı kullanımlar durumunda kayda değer bir risk teşkil etmediği düşünülmektedir. Ancak granitlerin, alışveriş merkezleri, havaalanları, hastaneler gibi çok daha geniş toplu mekânlarda kullanılması durumunda, kullanım miktarları binlerce metrekareleri bulabileceği için ortama salınacak radon miktarları kayda değer seviyelere çıkabilir.”

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, ise Türkiye’de granitin yanlış kullanımına en önemli örneklerin İstanbul ve İzmir Adalet Sarayları’nda görülebileceğine dikkati çekti.

Habertürk

Bunlarda ilginizi çekebilir: