''AKILLI KADIN OLMAKTAN SIKILDIM''

Güzel oyuncu Sema Öztürk’ün hayalinde bir kadın kahramanı oynamak var.

Magazin

''AKILLI KADIN OLMAKTAN SIKILDIM'' Sunuculuk yaparken aldığı dizi teklifiyle oyunculuğa geçen Sema Öztürk, Hello!’ dergisine konuştu.

Oyunculuk aşkı nasıl başladı?
Özel bir televizyon kanalında sunuculuk yaparken dizi teklifi aldım. Türkan Derya gibi çok iyi bir yönetmenle bu işe girdim. Hiç eğitim almadan başladığım oyunculuk serüvenine böylelikle başlamış oldum. Kendimi geliştirmek için tiyatro ve dizi filmlere ağırlık verdim.

Eğitim almadan da oyunculuk yapan yetenekli pek çok kişi var. Eğitim almadan oyuncu olunamaz mı?
Tabii ki yetenekli oyuncular var. Fakat bu işin bir de matematik kısmı var. İşin tekniğini bilmeden iyi bir sunum yapamazsınız. Örneğin tıp okumadan doktor olamadığın gibi oyunculuk eğitimi almadan da iyi bir aktris ya da aktör olamazsın! Tabii ki oyunculukta eğitim bir yerde bitmiyor. Hayatın içinde çeşit çeşit insanlar, farklı kültürler, yaşama bakış açıları değişik olan kişilikler var. Bunları çok iyi gözlemlemek, hayatı takip etmek ve bunları anlayıp yarattığın karakterlerde ortaya koyabilmek gerekiyor.

Senaryoyu elinize ilk aldığınızda nasıl bir analiz yapıyorsunuz?
Her bir karaktere başlarken senaryo baştan sona belliyse ve bir haftadan öbür haftaya karakter değişmiyorsa temel hatlarıyla geçmişini, yapabileceklerini bir bütün olarak analiz ediyorum. Çünkü oyunculukta sürekli kendimden bir şeyler koyarsam fazla bir zenginlik olmaz ve hep ben olmaya başlarım.

Peki oynamak istediğiniz özel bir karakter var mı?
Şimdiye kadar hep hırslı, dişiliği ön planda olan ve zeki kadın rolleri canlandırdım. Artık hırslı kadın rolleri oynamak istemiyorum! Türkiye’de kadın rolleri çok kısıtlı ama dünyada bu çok farklı. Orada kadın kahramanlar var ve ben de Türkiye’de bir kadın kahramanı canlandırmak istiyorum.

Genel olarak nasıl bir kahraman canlandırmayı isterdiniz?
Yurtdışında kadın rolleri ikiye ayrılır; smart girl ve nextstore girl. Türkiye’de akıllı kadın rolleri kötü kadın rolü gibi algılanıyor. Ben smart girl olmayı tercih ederdim. Yani komşu kızı olmak yerine hayatla mücadele eden, istediğini elde etmeye çalışan bir karakteri canlandırmak isterdim. Maalesef Türkiye’de istediğini elde eden kadını yanlış empoze ediyorlar. Bir kadının çalışkan, hayata bağlı ve mücadeleci olması demek bunu kötülükler yaparak edinmesi anlamına gelmiyor. Elbet bunlar değişecektir. Bizim gibi genç beyinler çıkmaya başladıkça bu izlenimlerin değişeceğini düşünüyorum.


YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: