Akne nedir ve nasıl geçer?

Akne nedir ve nasıl geçer?

Yaşam

Akne nedir ve nasıl geçer? Akne (Sivilce) nedir?

Her birey neredeyse ergenlik dönemlerinde bu sorula karşılaşmıştır. Akne yada sivilce günümüzün en sık rastalanan hastalıklarından biridir. Her birey pürüssüz bir cildi olmasını ister fakat akne oluşumu aynı zamanda bireyin dış görünümünüde bozmaktadır. Akne halk arasında sivilce olarak bilinmektedir. Akne bir cilt problemidir. Akne; Her 100 yetişkinden 85′inin bir dönem bu problemle karşılaştığı, siyah veya beyaz noktalar, bir çok türden sivilceler ve bazen de kistler şeklinde kendini gösteren, ciltte bulunan yağ bezlerinin salgıladığı yağın deri yüzeyine geçişini sağlayan kanal yoğunlaşmış bir yağ kütlesi sebebi ile tıkanır işte bu tıkanmış gözeneklere verilen isme akne yada sivilce denilmektedirnokta Akne nedir ve nasıl geçer?

Akne çeşitleri nelerdir?

1- Lesion (lezyon)
2- Lesion (lezyon)
3- Papule
4- Pustule (sivilce)
İlk olarak tabiki ergenlik. Başlangıçta ve sona doğru daha beter akne olabilir. Bu zamanlarda hormon dengesi daha dengesiz oluyor.
2. Kızlarda dönem zamanıda sivilceler artıyorlar. O da hormon orantılar değişimden kaynaklanıyor. Hamilelikte ondan da sivilceler oluşmayabilirier ya olanları azalabilirler.
3. Büyük bir faktör stresdedir. Okulda, sınavler mesela, işde, ailede, arkadaşlar arasında, … Yüzünüzdeki sivilce de size stres yaratabilir, kafanıza takmamaya çalışın. Akne nedir ve nasıl geçer
4. Çoğu yerde çikolata, çips sivilce yapıyor yazıyor. Olay bu kadar basit değil ama doğru yere gidiyor.
Akne yaratan bazı şüpheleri var: şeker, beyaz un, genelde karbonhidratleri, yanı ekmek, makarna, pırınc, vs. ve hazır gıdalar (sosistan başlıyor ve Fast Food da bitmiyor Akne nedir ve nasıl geçer ). Tabiki tatlı içeçekler, bu cola ve hazır meyve suyu dahil. Bazeleri bile sütürünler ve etlerden şüpeleniyorlar.
Kendim tercübe bu sene artı. Bir hafta boyunca sadece taze meyve ve sebze yedim – sınırsız -, içeçek olarak su, ot çaylar (şekersiz) yada suyum püre yapılmış meyveleri tadlandırmak için ilave ettim. Üçüncü günden sonra cildim değişmiş, karşıdaki insanlar bile farkettiler.
Yaz tatil bunu denemek için belki bir firsat – zor değil gerçekten.
5. Yüzünüzü ellemeyin! Sıkmayın, elleriniz ile ter silmeyin, çenenizi avuça koymayın (o da bile kırışıklar artıyor), ….
Böyle elenizde bakteriler ve yüzünüzdeki iltihaplar kendine sürüp duruyorsunuz.
6. Alın bölgesine ve şakaklarda özellikle sivilceniz varsa saçlarınzı sepeb olabilirler. Kullandiğiniz saç ürünler (şampuan, saç kremi, şekillendiriciler, vs.) baze kişilerde bu tepki yaratıyorlar.
Ya kullandığınız ürünleri bir kez değiştirmeyi çalışan va saçlarınız yüzünüzden uzak tutmaya çalışın.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: