AKŞAMDAN KALMALIĞA NE İYİ GELİR?

Keyif alırken iyi de, ah bir de şu akşamdan kalmalığı olmasa… Alkol sonrası olumsuz etkileriyle mücadele etme metotlarını araştırdık…

Magazin

AKŞAMDAN KALMALIĞA NE İYİ GELİR? Akşam fena halde içtiniz. Sabah kalktığınızda ise hayatınızın en kötü akşamdan kalmalığını yaşıyorsunuz. Feci bir baş ağrısı, halsizlik, bulantı… O eğlenceli gecenin neşe saçan kahramanı siz değildiniz sanki! İçinizde müthiş bir pişmanlık… Nakaratınız: “Keşke o kadar içmeseydim!” Ama artık iş işten geçti. İçtiniz, sarhoş oldunuz ve şimdi tam bir akşamdan kalmasınız.

Bu senaryo size tanıdık geliyor mu? Eğer öyleyse, gecenin eğlencesini ertesi günün ızdırabına dönüştürmeyeceğiniz ayakta kalma yollarını bilmelisiniz.

İşte, alkol alsanız da onun olumsuz etkilerine maruz kalmamak için alkolden önce yapmanız gerekenler…

Gazlı içecekleri alkolle karıştırmayın

Pek çok kişide işe yarıyor. Her ne kadar bazıları bunun alkol zevkini kırdığını düşünse de...

Akşamdan kalmalığı önlemek için yapmaktan kaçınmanız gereken ilk şey, alkolle gazlı içecekleri birbirine karıştırmamak olmalı. Aynı zamanda meyve suyu ve enerji içeceğini de alkolle karıştırmayın. Evet, votka ve vişne suyu harika bir ikili olabilir; ama unutmayın ki şeker, alkolün kana ulaşmasını hızlandırır ve vücudunuzun daha hızlı susuz kalmasına yol açar.

Patates yiyin

Evet, yanlış duymadınız! Alkol almadan önce patates yemek, kesinlikle akşamdan kalma hissinin oluşma ihtimalini azaltır. Çünkü patates, alkol sonrası semptomlarını azaltmaya yardımcı olan flavonoidleri içerir. Bazıları, alkol tüketiminden önce haşlanmış patates yemenin, insanı daha fazla içmeye teşvik ettiğini söylese de alkol sonrası etkilerinin daha az yaşandığı bir gerçek.

6 bardak su

Alkol almaya başlamadan önce bol miktarda su için. Yaklaşık 6 bardak kadar… Bu, alkol sonrası etkilerini en aza indirmek için unutmamanız gereken bir kural. Ayrıca alkolden önce mutlaka bir şeyler yemiş olmanız da önemli.

Alkol sonrası etkileri nasıl azaltılır?

Her şeye rağmen sabahleyin katlığınızda, kendinizi tam bir akşamdan kalma gibi hissediyorsanız yapmanız gereken bazı şeyler var. İşte, sizin için araştırdığımız, alkol sonrası etkilerini azaltma metotları…

Ilık bir duş

Yapmanız gereken ilk ve en önemli şey, duş almak. Su, kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur. Sadece burnunuzdan gitmeyen alkol kokusunu üzerinizden atmakla kalmaz, kaslarınızın gevşemesine ve rahatlamanıza da yardımcı olur. Böylece baş ağrınızda da bir hafifleme hissedebilirsiniz.

Su için

Duştan çıktıktan sonra, ikinci adımınız, su içmek olmalı. Eğer mideniz kötüyse sadece su içmeye devam edin. Alkol, vücudunuzun su kaybetmesine neden olur ve bu da baş ağrısını başlatır ya da var olan ağrıyı artırır. Kaybettiğiniz suyu geri kazanmalısınız. Su ayrıca vücudunuzdaki toksinleri atmanızı da sağlar.

Ağrı kesici ve soda

Baş ağrısından bir türlü kurtulamıyorsanız, ağrı kesici ilaç alabilirsiniz. Ağrı kesiciyi soda ile birlikte içebilirsiniz. İlaç, baş ağrınızı def ederken, sodada bulunan kafein de size enerji verir.

Çay kompresi

Sırt üstü uzanın ve vücudunuzu dinlenmeye alın. Eğer ihtiyacınız varsa uyuyun. Ilık suyla nemlendirdiğiniz iki poşet çayı da gözlerinizin üstüne koyun. Böylece gözlerinizdeki yorgunluğu ve şişliği gidermiş olursunuz.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: