Ali Saim Ülgen’in arşivi Salt'ta!

Türkiye’deki restorasyon pratikleri Salt Galata’da tartışmaya açılıyor

Kültür-Sanat

Ali Saim Ülgen’in arşivi Salt'ta! Araştırmacı, mimar ve restoratör Ali Saim Ülgen’in yaşamı boyunca Türkiye’nin kültür mirasına dair oluşturduğu benzersiz koleksiyon, 8 Şubat-24 Mart 2013 tarihlerinde Salt Galata’daki Açık Arşiv’de sergilenecek.

Ayrıca Salt, Modern Türkiye’nin Osmanlı Mirasını Keşfi: Ali Saim Ülgen Arşivi sergisinin açılışı kapsamında, Ülgen’in kitapları, çizimleri, restorasyon çalışmaları ve arşiv kayıtları temelinde bir konferans düzenleyecek.
Ülgen’in faaliyet gösterdiği dönemden bu yana ülkedeki mimarlık tarihi, koruma politikaları ve restorasyon pratiklerinin değerlendirileceği konferansta, bu alanlardaki mevcut sorunların tartışılması da amaçlanıyor.

Salt’ın dördüncü Açık Arşiv sergisi, araştırmacı, mimar ve restoratör Ali Saim Ülgen’in dünyasından yola çıkarak 1960 öncesi Türkiye’sinde kültür varlıklarının durumu ve dönemin restorasyon çalışmaları hakkında bir kesit sunmayı amaçlıyor.

Türkiye’nin ilk restoratör mimarlarından olan Ülgen sadece Türkiye’de değil, Libya, Kudüs ve Bağdat gibi kentlerde yüzlerce restorasyon yaptı. Eski eserleri belgelemek amacıyla yapı fotoğrafları, gazete kupürleri, makaleler gibi çeşitli malzemeler topladı, üretti ve daha sonra yazacağı kitaplar için zengin bir altyapı oluşturdu. Ancak hazırlık aşamasındaki birçok eserini tamamlamaya ömrü yetmedi.

Ülgen’in seyahatleri esnasında, uzun yıllar çalıştığı Vakıflar Genel Müdürlüğü’ndeki idari unvanlarının yanı sıra, meraklı araştırmacılığı ve akademisyen kimliğiyle topladığı tüm malzeme ailesi tarafından titizlikle saklanarak günümüze ulaştı.

8 Şubat, 13.30-18.00 saatleri arasında Salt Galata Oditoryumunda düzenlenecek konferansın ardından, Salt Galata’daki Açık Arşiv mekânında açılan sergiye rehberli tur düzenlenecek.

PROGRAM

13.30 Açılış konuşmaları
Suha Ülgen
Yaşar Marulyalı (Mimarlık Vakfı)
Vasıf Kortun (Salt Araştırma ve Programlar)

14.00
“Ali Saim Ülgen Arşivi: Kültürel Mirası Belgelemek”
Aslı Can Üner (Salt Araştırma)

14.45
“Türkiye’de Mimarlık Tarihi Yazımı ve Ali Saim Ülgen”
Ahmet Ersoy (Boğaziçi Üniversitesi)

15.30
“Ali Saim Ülgen Çizimleri ile Mimar Sinan Yapıları”
Filiz Yenişehirlioğlu (Başkent Üniversitesi)

16.15-16.30 Kahve molası

16.30
“Türkiye Mimari Koruma Alanını Ali Saim Ülgen’in Anıtların Korunması ve Onarılması (1943) Kitabı Üzerinden Okumak”
Can Binan (Yıldız Teknik Üniversitesi)

17.15
“Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün 1960’lı Yıllardaki Koruma Politikaları ve İzlenen Süreçler”
Emre Madran (Orta Doğu Teknik Üniversitesi)

18.00
Kapanış ve sergi turu
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: