Alışveriş bağımlılığı tedavi edilebilir!

Psikiyatrist Uzm. Dr. Burak Toprak, alışveriş bağımlılığı hakkında konuştu.

Kadın

Alışveriş bağımlılığı tedavi edilebilir! Psikiyatrist Uzm. Dr. Burak Toprak, alışveriş bağımlılığının ciddi bir sorun olduğunu söyleyerek "Alışveriş bağımlılığı takı ya da kıyafet gibi tek bir üründe ortaya çıkabildiği gibi yemekten kişisel bakım ürünlerine kadar farklı ürünlerin satın alınması şeklinde de ortaya çıkar. Hastalarda alışveriş yapma beyinde uyuşturucu kullanımı ile benzer etkilere neden olmaktadır. Beyin bir kez alışveriş ile yaşanan memnuniyeti ilişkilendirdiğinde alışveriş sürekli bir durumdur." dedi.

NASIL ANLARSINIZ?
Toprak, alışveriş bağımlılığının belirtileri için "Alışveriş bağımlısı olan kişiler bu problemlerini çok başarılı bir şekilde saklayabilmektedir. Bu kişiler genellikle yaptığı alışverişleri çevresinden saklama ya da harcayacak çok parası varmış gibi gösterme eğilimi gösterir.
Satın alma eğilimi genellikle günlük ya da haftalık olarak ortaya çıkar. Alışveriş yapılmadığı dönemlerde ise hastalar stres yaşar. Satın alma işlemi eden sonra yoğun bir heyecan ve mutluluk ortaya çıkar.
En sık görülen belirtilerden bir tanesi de satın alımdan sonra pişmanlık hissinin ortaya çıkmasıdır, ancak hastalar pişman olmalarına rağmen satın almaya devam eder. Alışveriş yapmanın mümkün olmadığı durumlarda ise ürün çalmaya kadar ilerler." dedi.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Toprak, bağımlılığın tedavisi için "Bu bağımlılığın tedavi edilebilmesinin birkaç farklı yolu bulunmaktadır. Ancak herhangi bir bağımlılık gibi tek ve kesin bir yöntem yoktur ve farklı yöntemlerin bir arada kullanılması gerekir.
Hastalara ilk tavsiye edilen şey bir alışveriş listesi yapmaları ve buna sıkı sıkıya bağlı olmalıdır. Ayrıca kredi ya da banka kartı yerine nakit parayla alışveriş yapmak da yardımcı yöntemlerden biridir." dedi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: