Alkol kanser riskini artırıyor!

İngiltere'de yapılan bir araştırma, alkollü içkinin az tüketilmesinin dahi kanser riskini tetiklediğini ortaya koydu.

Yaşam

Alkol kanser riskini artırıyor! Uzmanlar, çalışmalarında kadınlar için günde bir kadehe, erkekler içinse günde iki kadehe kadar içki içmenin dahi kanser riskini artırabileceği sonucuna vardı. Çalışmada önerilen günlük limitleri aşmayan içki tüketimi durumunda sağlığın zarar görme riskinin düşük olduğu kaydedildi. Bununla birlikte alkolün en fazla meme kanseri riskini artırdığı belirtildi.

İngiltere’de sağlık hizmetlerini yürüten kurum NHS’e (Ulusal Sağlık Hizmeti) göre erkekler günde üç – dört birimden fazla (İki kutu, yüzde 4.5 alkol oranındaki bira), kadınlarsa iki – üç birimden fazla (İki küçük bardak, yüzde 12 alkol oranındaki şarap) içki almamalı. BBC’de yer alan habere göre; bu limitlerin de şu anda gözden geçirilmekte olduğu belirtiliyor. ABD’deki çalışmalarda ise az içki içmek, erkekler için günde 30 g (355 ml’lik iki şişe bira), kadınlar içinse günde 15 g (bir küçük bardak şarap) alkol alımı olarak tanımlanıyor.

Uzmanlara göre kadınlar için alkolün kansere sebep olma riski günde bir alkollü içki alımından sonra dahi artıyor. İçki içmeyen erkeklerde ise bu ilişkiye dair belirgin bir bağa rastlanmadığı belirtiliyor. Ancak eskiden sigara içen veya halen sigara içmekte olan erkeklerde az içkinin kanser riskini artırdığı aktarılıyor. Uzmanlar, kanser riskinin azalması için alkol kullanımını azaltma çağrısı yapıyor.

Çalışmanın sonuçları, İngiliz tıp dergisi British Medical Journal’da yayınlandı.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: