Allık fırçası nasıl temizlenir?

Makyaj fırçalarının temizliği çok önemlidir. Bu fırçalar temizlenmediği takdirde cilt sorunlarına yol açıyor.

Kadın

Allık fırçası nasıl temizlenir? Makyaj kadın büyük önem taşımaktadır. Neredeyse bakkala bile makyajla giderler. Ama makyaj yaparken unuttuğumuz önemli bir konu var. O da makyaj malzeme fırçalarının temizliği…

Makyaj fırçalarının üstünde kalan fondöten, allık, ruj kalıntılarını çıkarmak çok zordur. Hatta bu temizleme işlemi sırasında, allık fırçanızın demir kısmının su içinde kalıp, parçalandığını bile görmüş olabilirsiniz.

Temizlenmeyen makyaj fırçaları cildinizin daha da bozulmasına, yağlanmasına ve sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Bu yüzden ayda bir kere bile olsa temizlemenizi öneririz. Artık makyaj fırçalarını temizlemenin püf noktaları var. Hem de bu işlemi evinizde bulunan mutfak eşyaları ile kolayca gerçekleştirebileceksiniz.

1. Öneri

Malzemeler

Sızma zeytinyağı

Antibakteriyel sıvı sabun

Uygulanışı: Tabağa, bir miktar zeytinyağı koyun. Hemen üstüne antibakteriyel sıvı sabununu ekleyin. Daha sonra allık fırçanızı yuvarlak hareketler eşliğinde bu karışıma yedirin. Fırçanın bu karşımı iyice yediğinden emin olduktan sonra, avuç içinizde sağ ve sol hareketleri yaparak mikroptan arınması ve kirin temizlemesi için avucunuza sürtün.

Daha sonra ılık su yardımı ile fırçanızı sağ ve sola hareket ettirerek fırçadaki yağ ve sabunu arındırın. Fırçanızın sadece uçlarının su görmesine özen gösterin çünkü diplere değen su fırçanızın ömrünün kısalmasına neden olacaktır. Fırçaları kurutmak için ise havlu kullanmanızı öneririz ya da fırçaları baş aşağı asmak da faydalı olacaktır.

2. Öneri

Bir kaseye ılık su doldurun ve içine bir miktar nemlendirici özellikte olan şampuandan ekleyin. Fırçaları kaseye koyun ve belli hareketler yaparak fırçaların iyice temizlenmesini sağlayın. Suyu döküp, yeniden temiz su doldurun ve işlemi su da hiç renk kalmayana kadar tekrarlayın. Temizlenen fırçalarınızı ise havlu ile kurutun.

Bu işlemleri sadece allık fırçanızda değil bütün fırça çeşitlerinde uygulayabilirsiniz.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: