ALTERNATİF MEKANLAR..

Magazin

ALTERNATİF MEKANLAR.. Asmalımescit'in yeni gözdesi: "Komün”


Tünel meydanına iki adım mesafede ,Kalabalık ve gürültüden uzak,

Asmalımescit’in kenarında bir mekan.

Kendine has tarzı, ve lezzetleri ile onu keşfedenlerin şimdiden keyifle vakit geçirdikleri bir yer.

Sabahın erken saatlerinden itibaren her gün açık,

Yaz, kış, her saatte kahvaltı, hafif ve lezzetli yemekler, pizzalar, salatalar.

Hafif müzik.

1990’ların sonundan beri Asmalımescit’te yaşayan

Gülsün Sami ile Cibali’de Sultani ve Le Caique ortaklarından

Yıldırım Yüksel “Komün” de bir araya geldiler.

Şahkulu Mahallesi, İlk belediye cad. 7/A Tünel Beyoğlu Tel.212 2443040***

1956’DAN GÜNÜMÜZE ROMANS CULTURE CAFE BISTRO

Romans Culture Cafe Bistro'da, Osmanlı ve dünya mutfaklarının en güzel örnekleri, sıcak bir ortamda sunulmaktadır1956 Yılında H.Hüseyin Kural tarafından Bursa’da kuruldu.Döneminde tüm işletmeleriyle Bursa’nın sosyal yaşamına damgasını vuran Romans Gazinolarında ve düğün salonlarında zamanın tüm starlarını ağırladı.
Romans yeni olan pek çok aktivitesi ile sosyal ve eğlence yaşamına öncülük etmiştir.
Markamızın kurucusu Hüseyin KURAL’ın anısına 2. nesil oğulları Nejat – Sedat – Vedat KURAL tarafından;

Bursa Tophane’de ROMANS ÇAY BAHÇESİ VE BURSA KEBAPÇISI
Bursa Heykel’’de ROMANS BURSA KEBAPÇISI

Hakan KURAL ve ortakları Can vurmaz ve Mehmet Celal Şahin tarafından;

İstanbul Karaköy- Tophane’de
Romans Haute Couture hotel
Romans Culture Cafe-Bistro
Romans Hookah Teras Deniz Nargile
Romans Culture Gift Shop

Marka yapılanmasını yeni ilave olacak projeleriyle sürdürmektedir.

Romans Culture Cafe Bistro'da, Osmanlı ve dünya mutfaklarının en güzel örnekleri, sıcak bir ortamda sunulmaktadır.


Günümüz yeme-içme alışkanlıkları, artık kişilerin daha seçici ve ayırt edici olmasından dolayı geçmişe oranla büyük farklılık göstermektedir. Bunun neticesinde lezzet’in yanında insanların kendini rahat hissederek yaşam stiline göre kendinden yansımaları bulabileceği sıcak, global ve kültürümüzün özelliklerini yansıtan event ve içeriğiyle bir yeme içme alanı değil, bir yaşam stili alanı olarak planlanmıştır.

ROMANS CULTURE-BİSTRO


Günümüz yeme-içme alışkanlıkları kişilerin daha seçici olmalarından dolayı geçmişe oranla farklılık göstermektedir.Popüler mekanlarda olma kaygısı giderek azalmakta ve lezzet, ait olma duygusu, kendini rahat hissetmek ve yaşam stiline uygunluk bir mekanda bütünü tamamlayan özellikler olarak yerini almıştır.

Romans Culture, İstanbul’un yeni gözdeleşen bölgesi Tophane’de konumlandığı bölgeye yakışacak şekilde global dünya normlarında ve kendi kültürümüzü tamamlayan bir mimari görsellik ve içerikle hizmet vermeye başladı.


Bize ait olan bir çok gelenek ve kültür öğesine yer verilen mekanda Türk ve dünya mutfaklarının tadlarını en iyi şekilde yansıtılıyor.Mekanı mimari dekorasyon olarak incelediğiniz zıtlardan oluşan mimari bütünlük insanı alıp zamansız ve mekansız bir dünyaya sürüklüyor.

1956 yılındaBursa’da kurulan ve döneminin en popüler eğlence markası olan Romans 2. nesil tarafından marka yapılanmasını Kaybolan değerlerimiz üzerine Tophane’deki o eşsiz tarihi atmosferinde yeniden hayat buluyor.

Her gün yüzlerce kişi tarafondan fotoğraflanan değişik mimarisi marka danışmanı Hakan KURAL tarafından yapılmış.Mimar Sinan’ın en önemli eserlerinden biri olan ve restorasyonu yeni tamamlanan Kılıç Ali paşa camine komşu olan Romans Bölgenin Mimari ve tarihi yapısını son derece doğru yansıtmakta.

Sinan’nın Ayasofya’nın eksiklerini tamamlamak üzere yaptığı bu önemli camiye değer katan bir diğer özellik Edebiyat klasiği Don kişot’un ünlü yazarı Cervantes’in zamanında esir düşerek bu caminin inşaatında çalışması ve donanma kumandanı Kılıç Ali Paşa’nın aslında bir İtalyan olması İspanyol ve İtalyan halkı tarafından bölgeyi bir cazibe merkezi haline getiriyor.Galataport projesinin hemen yanında konumlanan Romans-culture bu tarihin etkisiyle Bistronun üst iki katında 10 farklı konseptte, 10 farklı odayla,10 farklı İstanbul’u bir araya getirmek üzere haziran sonunda oteli açmaya hazırlanıyor.

Fatih sultan Mehmet ve Mimar sinan katları olarak yapılanan binanın terasına yapılan hookah teras nargilede ise Don KİŞOT , 1453 ve acciali(Ali paşanın italyanca adı) localarıyla İstanbul’un dünya markası olama yolundaki hareketini bu mekanda yapacağı semazen geceleri vb organizasyonlarıyla hazırlanıyor ROMANS.

Culture temalı bir yaşam alanı haline getirilen ROMANS cafe-bistro

İçeriğinde kaybetmeye başladığımız pek çok değere yer veriyor;

Global dünya lezzetlerini türk kültürü ile birleştiryor.

Osmanlı kültürünün en önemli ve özel hediyeliklerini, çok özel zeytinyağını,doğal sabunlarını Romans Culture Gift Shop'ta satışa sunuyor.

Tadılmaya değer bir Osmanlı pizzasını pizza literatürüne kazandırıyor.

En çok okunan ve satılan kitapları mekanda satışa sunuyor.

Bir mektupta sen yaz başlığı ile ülkemizin önde gelen isimlerine hayranlarının sıcak mektup yazacağı ve yanıt alacağı bir mektup köşesini oluşturuyor.

Geçmişteki adetlerimizden feyz alarak konuklarına özel akide şekeri ve özel kumaş mendilleri hediye olarak hazırlıyor.

Kitap imza günleri, kültürel eventler ve ramazn eğlencelerine yönelik hazırlıklar içinde olan Romans aynı zamanda sokak çalgıcıları adıyla günler düzenlemenin hazırlığı içinde

Avrupalı ve Amerikalı yeme içme oluşunun aksine bize ait olan değerler üzerine konumlanan mekan.

Sabah kahvaltılarıyla,kahve ve culture çay seçenekleri ve damak tadına hitap eden yemekleri ile hizmet veririken.

Kendi yaptığı ekmekleri ve muhteşem tatlılarıyla şimdiden Tophane bölgesinin önemli markası olmuş durumda

Bölgenin tarihi ile uyum içinde yaşam stiline uygun ve kendinizi dünyanın herhangi bir yerinde hissedeceğiniz bir zamansızlık ve mekansızlık anlayışı ROMANS’ın en önemli özelliği..

***

SANDA SPA'DAN BABALARINIZA ÖZEL HEDİYE


***

7800 ÇEŞME'DE YAZA GÜZEL BİR BAŞLANGIÇ!

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: