ALTIN BAMYA ÖDÜLLERİ DAĞITILDI!

2011 yılında vizyona giren yerli sinema filmleri arasındaki 9 film toplam 8 dalda Altın Bamya Ödüllerinin sahibi olurken, Hollanda Başkonsolosluğu'nda yapılan törende geccenin "kazananı" "Kaybedenler Kulübü" oldu.

Magazin

ALTIN BAMYA ÖDÜLLERİ DAĞITILDI! Karakterler, senaryolar ve filmler, "kadınlarla ilgili yanlış mitlerin, algıların , cinsiyetçi bakışın sinemada yeniden üretilip temsil edilmesi ve bu ayrımcılığın kanıksanır kılınması ile kadınlara dair alanların daraltılmasına dair erkek egemen bakışın ağırlığı açısından" ön jüri tarafından değerlendirildikten sonra, geniş jüri oylamasına açılmıştı.

Ödüllerin, oyunculara değil karakterlere; senaryo ve filmlere verilen emeğe ya da kişilere değil, kendini bilinçli veya bilinçsizce gösteren zihniyete verildiğinin altını çizen Akademi üyeleri, bu yıl da sembolik ödüllerin daha sonraki yıllarda aday film bulamamak dileğiyle verildiğini belirttiler.

4. Altın Bamya Ödülleri'nin sahipleri ise şöyle:

Erkek karakter: Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm (Behzat, Harun, Hayalet)
Kadın karakter: Çınar Ağacı (bütün kadın karakterler)
Senaryo: Kurtlar Vadisi Filistin
Film: Kaybedenler Kulübü
İzleyici:Kaybedenler Kulübü
Jüri özel - Tek taşlı: Misafir, Ağır Abi, Günah Keçisi
Jüri Özel - Üç Buçuk Homofobi: Kolpaçino: Bomba
Jüri Özel - Eşek Arısı-Cinsiyetçi Dil: Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: