Altıntepe'de 11. dönem!..

Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karaosmanoğlu başkanlığında 40 kişilik ekiple, Erzincan'ın Altıntepe antik kentinde 11'inci dönem kazısı başladı.

Kültür-Sanat

Altıntepe'de 11. dönem!.. ERZİNCAN, (DHA) - Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karaosmanoğlu ve ekibi, doğal bir tepe üzerine kurulu, geçmiş dönemin ilklerini yansıtan, açık hava tapınağı, mezarları ve kanalizasyon şebekesiyle örnek antik kent Erzincan'daki Altıntepe'de kazılarına başladı. Altıntepe'de 11 yıldır kazı yaptıklarını anlatan Prof. Dr. Karaosmanoğlu çalışmayla ilgili şunları söyledi:

"Buranın adının Altıntepe olmasından dolayı define arayıcıları çok tahrip etmiş. Define avcıları tarafından yıkılmış olan Urartu tapınağını onardık. Daha sonra bir kilisenin mozaik zeminini ortaya çıkararak koruma altına aldık. İç ve dış surlarda onarım yaptık. Buradaki apadananın (taht salonu) Pers'ler değil Urartu döneminde yapıldığını ortaya çıkardık. Bu yılki çalışmalarda da kalenin içindeki taş yapıyı inceliyoruz. Önceden ortaya çıkan 3 mezarın ve açık hava tapınağının restore edilmesi için proje başlatacağız. Kazılarımız Eylül ayının sonuna kadar devam edecek."

Bunlarda ilginizi çekebilir: