Anadolu Efes, Beşiktaş maçında sahadan çekildi!

Anadolu Efes'in evinde Beşiktaş Sompo Japan'ı 66-65 yenerek seride durumu 2-1 yaptığı maçın ikinci çeyreğinde Anadolu Efes iki kez mola istenmesine rağmen molayı alamayınca soyunma odasına gitti. Daha sonra geri dönen lacivert beyazlılar maça devam etti.

Diğer Haberler

Anadolu Efes, Beşiktaş maçında sahadan çekildi! Beşiktaş Sompo Japan maçının ikinci çeyreğinde bir süreliğine takım ve teknik heyeti soyunma odasına giden Anadolu Efes'e 'hükmen yenilgi' cezası gelebilir mi?

Türkiye Basketbol Federasyonu'na yakın kaynaklardan aldığımız bilgilere göre, (geçmişte yaşanan benzer olaylar da göz önünde bulundurularak) disiplin talimatnamesinde aslolan; "Maçın tamamlanması..."

Anadolu Efes oyuncuları ve teknik heyeti de, soyunma odasına girdikten sonra geri geldiği ve maça devam ettiği için 'hükmen yenilgi' almayacaklar.

Beşiktaş Sompo Japan cephesi ise, Anadolu Efes'in parkeye dönüşü sonrası 'yazılı itiraz' yapmak istedi. Fakat maçın hakemleri, yazılı itirazın karşılaşmanın ardından gerçekleştirilmesini talep etti.

Yine kurallara göre, "Maçın hakemlerinin, yazılı itiraz için inisiyatif alma ve bunu maç sonuna bırakma yetkisi" bulunuyor. Beşiktaş, karşılaşmanın bitiminden sonra 20 dakikaya kadar yazılı itirazını verebilir.

Yazılı itirazı alan Türkiye Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu, hakem ve gözlemci raporlarını göz önüne alıp, tarafların savunmalarını da temin ettikten sonra kararını açıklayacak.

Anadolu Efes'in, ikinci çeyrekte yaptığı 'soyunma odası' hamlesi sebebiyle yalnızca 'para cezası' almasının kuvvetle ihtimal olduğu öğrenildi.

İŞTE İKİNCİ ÇEYREKTE YAŞANAN OLAY
Spor Toto Basketbol Süper Ligi'nde Beşiktaş Sompo Japan'ın, Anadolu Efes'e konuk olduğu play-off yarı final serisi 3. maçında salonlarda ender görülen olaylar yaşandı.

Karşılaşmanın 2. çeyreğinde Anadolu Efes 35-28 öndeyken, lacivert beyazlıların takım ve teknik heyeti alınan molanın ardından hep birlikte soyunma odasına gitti.

Bu sırada Beşiktaş yöneticileri ve koç Ufuk Sarıca, hakemlere uzun süre itiraz etti. Anadolu Efes takımı, bir süre sonra parkeye geri döndü. Anadolu Efes'in bu hareketine gerekçe olarak; üst üste 2 kez mola istenmesi, ancak bu molanın hakemler tarafından verilmemesi gösterildi.

Beşiktaşlı idareciler, Anadolu Efes soyunma odasına gidip sahaya döndükten hemen sonra masa hakemlerinin yanına giderek yazılı itirazda bulunmak istediler.

Ancak hakemler, itirazın maç sonuna bırakılması istendiğini, Anadolu Efes'in sahaya döndüğünü ve maça devam edilmesi gerektiğini söylediler.

Kaynak: hurriyet.com.tr

Bunlarda ilginizi çekebilir: