Ankara'da ABD Büyükelçiliği önünde patlama!

Ankara'da Amerika Büyükelçiliği önünde patlama oldu.

Yaşam

Ankara'da ABD Büyükelçiliği önünde patlama! Son Dakika: Ankara'daki korkutan patlamanın nedeni canlı bomba... Canlı bomba x-ray cihazından geçerken patlama oldu. Patlamada 2 kişinin öldüğü, ölenlerden birinin canlı bomba olduğu, diğerinin ise elçilikte çalışan bir Türk personel olduğu belirtiliyor. Canlı bomba DHKP-C üyesi 30 yaşındaki Ecevit Şanlı çıktı!.. Ölen güvenlik görevlisi 1966 doğumlu, ismi Mustafa Akarsu... Ağır yaralı Gazeteci Didem Tuncay 1974 doğumlu. Kısa bir süre öncesine kadar NTV'de diplomasi muhabiri olarak çalışıyordu. Didem Tuncay’ı hastanede ziyaret eden ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone, eski muhabirin elçiliğe kendisinin çay daveti üzerine geldiğini söyledi.

Ankara'da Amerika Büyükelçiliği önünde patlama oldu. Bölgeye çok sayıda itfaiye ve ambulans sevk edildi. ABD Büyükelçiliği'nde gerçekleşen patlamanın nöbetçi kulübesinde olduğu ve kulübenin patlama sebebiyle yıkıldığı ve olay yerinde 2 kişinin öldüğü ve yaralılar olduğu bildiriliyor. Bu arada ölenlerden birinin saldırıyı gerçekleştiren canlı bomba olduğu öne sürülüyor.

Son dakika: Ankara Valisi Aladdin Yüksel bir açıklama yaptı ve olay anında bir ABD'li personelin hayatını kaybettiğini söyledi. Vali Yüksel ölen diğer kişinin de canlı bomba olduğunu belirtti. Vali Yüksel patlamanın ABD Büyükelçiliği'nin kendi alanı içinde olduğunu da sözlerine ekledi.

İşte ilk görüntüler:

foto...

İngiltere Büyükelçiliği'nden iddia

İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği'nden bir kaynak Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada, ABD Büyükelçiliği önündeki patlamaya canlı bombanın neden olmadığını öne sürdü.

Kaynak, "İntihar bombacısı ya da bombalı araçla yapılan bir saldırı değildi. Birisi bir paket bıraktı ya da fırlattı" dedi.

PATLAMA DIŞ BASINDA

Uluslararası ajansların "acil" koduyla geçtiği patlama haberi, kısa sürede BBC'nin internet sitesinde de en çok okunan haber oldu.

Bölgedeki Associated Press muhabiri, elçilik girişi önünde bir ceset gördüğünü bildirirken, ajansa konuşan bir polis yetkilisi canlı bombayla gerçekleştirildiğini söylediği saldırıda iki kişinin hayatını kaybettiğini ifade etti.


Eski NTV muhabiri yaralandı

Ankara Büyükelçiliği’ndeki patlamadan yaralı kurtulan kişinin, yakın bir döneme kadar NTV’de çalışan gazeteci Didem Tuncay olduğu çıktı. Numune Hastanesi’nde tomografisi çekilen ve müşahade altına Tuncay’ın durumunun iyiye gittiği bildirildi. Bu arada ilginç bir detay ortaya çıktı. Didem Tuncay’ı hastanede ziyaret eden ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone, eski muhabirin elçiliğe kendisinin çay daveti üzerine geldiğini söyledi. Tuncay'ı tedavi gördüğü Ankara Numune Hastanesi'nde ziyaret eden Ricciardone, hastane çıkışında gazetecilere şu açıklamada bulundu: "Buradayım hastanedeyim çünkü sizlerden biri burada hastanede. Benimle çay içmeye geliyordu. Türkiye'ye geldiğimde röportaj yapan ilk kişiydi. 'Gel birlikte çay içelim' dedim. Onu davet ettim. Eminim siz de Didem'le gurur duyuyorsunuz. O da hepiniz gibi ülkesine ve Türk demokrasisine hizmet ediyor. Hepimiz dua ediyoruz bir an önce şifa bulması için. Ailesine de geçmiş olsun diyorum. Türk hükümeti harika davrandı ben bazı bakanlardan, Sinirlioğlu'ndan, Davutoğlu'ndan telefon aldım. Bundan daha destek dolu daha sıcak bir tepki göremezdik."

Ankara Numune Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Nurullah Zengin ise 38 yaşındaki Didem Tuncay'ın saat 13.40'da hastanelerine getirildiğini söyledi. Zengin, “Yapılan ilk değerlendirmede baş bölgesinde, özellikle sağ göz bölgesinde travmanın da bulunduğunu bir durum tespiti yapıldı. İlgili branşlardan tüm hekim arkadaşlarımızın ortak değerlendirmeleri halen devam ediyor. Mevcut bulgularla hastamızı yoğun bakımda gözleme devam ediyoruz. Tetkikleri hala devam ediyor” diye konuştu.

Zengin, yaralının hayati tehlikesi bulunup bulunmadığına ilişkin soruyu, “Hayati tehlikesi şu an için var ve bu nedenle yoğun bakım şartlarında hastamızı gözlüyoruz” diye yanıtladı. Olayın oluş şekline ilişkin bir bilgileri olup olmadığının sorulması üzerine de Zengin, “Ailesiyle görüştük, gerekli bilgileri aldık. Zaten gerekli değerlendirme halen yoğun bakımda devam ediyor. Basın mensuplarına geçmiş olsun diliyoruz” ifadesini kullandı.


ABD'den gazetecilere SMS

Ankara'dki ABD Büyükelçiği'nde meydana gelen patlmanın ardından ABD'li yetkililer gazetecilere konuyla ilgili SMS gönderdi. SMS'te Büyükelçilikte patlama olduğu bilgisi yer alırken Türk yetkililere yapılan hızlı müdahale için teşekkür ediliyor. İşte ABD Büyükelçiliği'nden gazetecilere atılan kısa mesaj:Patlama vize kapısında oldu

Büyükelçilik binasını ana kapısında değil, vize başvurularını yapıldığı yan giriş önünde gerçekleşti.

O bölge, son derece güvenli bir bölge, vize girişinin hemen yanındaki sokak tek yönlü ve sokağın girişinde bir barikat bulunuyor. Barikattan araçlar kontrollü geçiyor.

Vize girişinde güvenlik görevlileri kişileri kimliklerine bakarak içeri alıyorlar. Vize başvurusu yapmak için öncelikle randevu alınıyor. Randevu alınmadan dış kapıdan bile elçiliğe girmek mümkün değil. Randevu almışsanız güvenlik kimliğinizi kontrol ettikten sonra dış kapıdan alıyor. Bina içine girmek içinse ayrıntılı bir aramadan geçmeniz ve x ray cihazından geçmeniz ve cep telefonlarınızı bırakmanız gerekiyor.

BİNA DIŞINI TÜRK POLİSİ KORUYOR

ABD Büyükelçilik binası korumasını Türk polis yapıyor, tüm kapıların önünde polis kulübeleri ve Türk polis var.

Binanın içinde ise koruma görevi özel güvenliklere ait ve ücreti ABD tarafından karşılanıyor. İçeri girdiğiniz andan itibaren Amerikan güvenlik sistemine tabii..

ELÇİLİK ÇALIŞANLARI DA KONTROLDEN GEÇİYOR

ABD Büyükelçiliği’nin tüm kapılarında şöyle bir levha görmek mümkün, yüzde yüz “Security ID Check” bunun anlamı büyükelçilikte görevli bile olsanız içeri girerken güvenlik aramasından geçmeniz, çantanızı kontrol ettirmeniz ve kimlik göstermeniz gerekiyor.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: