Anne adayları gebelik şekerine dikkat!

Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Cihat Şen, gebelik şekeri hakkında anne adaylarını bilgilendirdi.

Kadın

Anne adayları gebelik şekerine dikkat! Şen, "Gebelik şekeri gebelikte diyabet hastalığıdır, genellikle 20.haftadan sonra ortaya çıkar. Gebelik hormonları vücutta insülinin çalışmasını etkileyebilir. Vücudun doğal koruma mekanizması annedeki glikozun bir kısmını plesanta aracılığı ile bebeğin gelişimi için taşıyabilir. Ancak annenin insülin direnci yüksekse bu durum hem anneye hem de bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle, anne ve bebek sağlığı için anne adayında gebelik şekerinin olup olmadığını bilmek çok önemlidir." dedi.

Dünya Perinatoloji Birliği Başkanı Prof. Dr Cihat Şeni "Gebelikte annede şeker var ve bu durum tespit edilmezse anne ve bebeğin sağlığı risk altındadır. Durumun tespiti için bilinenin aksine anne adayına özel olarak hazırlanmış 75 gr glikoz verilmektedir, amaç gebelik döneminde bu glikozun tolere edilip edilmediğinin tespitidir." dedi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: