Anne adayları gribi hafife almayın!

Özellikle anne adaylarının dikkat etmesi gereken grip hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derledik...

Yaşam

Anne adayları gribi hafife almayın! Özellikle mevsim geçişlerinde sık karşılaşılan hastalıklardan birisi griptir. Bu hastalık ilk dikkat etmesi gerek grup ise anne adayları! Özellikle sonbahar-kış ayları başta olmak üzere yılda bir kez hemen hemen herkes bu hastalığın pençesine düşüyor. Ancak bu hastalığın sebebi ise temas ve solunum yolu ile kolayca bulaşabilen bu virüs 1- 4 gün içinde hastalığa dönüşebiliyor. Özellikle mevsim geçişlerinde risk oluşturan bu hastalığın, gebeler için risklerini ve alınması gereken önlemleri derledik...

GRİBİ ES GEÇMEYİN!

Her yıl dünya üzerinde yaklaşık 3 ila 5 milyon kadar ciddi grip vakası bildiriliyor ve bunların 500 ila 600 bin kadarında da solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı ölümler meydana geliyor. Özellikle riskli gruplarda ki bunlar bağışıklık sisteminde sorun olanlar, gebeler, kronik ilaç kullanan kişiler, çocuklar, sağlık çalışanları olarak sayılabilir, oldukça dikkatli olmak ve önlem almak gerekiyor.

GEBELİKTE SORUN ÇOK DAHA CİDDİ OLABİLİR!

Gebelik, dikkat edilmesi gereken en önemli dönemdir. Gebelikteki gribal enfeksiyonların, zatürre başta olmak üzere ciddi solunum yolu hastalıklarına neden olma riskleri, gebe olmayanlara göre çok daha fazla. Geçtiğimiz yıllarda özellikle 2009 salgınında ciddi sayıda ölümlerin olduğunu biliyoruz. İlerleyen gebelik haftası ile de riskin arttığını bilmek önemli. Gebelerin kişisel hijyene dikkat etmeleri gerekiyor. Bunların başında el yıkamak ve diğer kişiler ile yakın temasta bulunmamak geliyor. Temel önlemlerin yanında, günlük sıvı tüketimi ve beslenme alışkanlıkları da bağışıklığı destekleyen unsurlar. En az 2 lt. su tüketmek ve elleri sıkça yıkamak hep akılda tutulmalı.

BU BELİRTİLER SİZDE DE OLABİLİR!

Gebelerde özellikle uzamış öksürüğe eşlik eden yüksek ateş, nefes darlığı, ciddi halsizlik varsa vakit kaybetmeden hastaneye başvurulmalı ve gereken tetkiklerin hızlıca yapılıp önlemlerin alınmasını gerekiyor.

GRİP AŞISINDAN KORKMAYIN!

Gebelikte grip aşısı güvenle uygulanabiliyor ve bebeğe herhangi bir zarar da vermiyor ancak gebelerin %80’i bu aşıyı olmayı kabul etmiyor. Bu konuda hekimlere çok iş düşüyor. Gebelerin aşı hakkında bilgilendirilmeleri ve gebelere hastalığın risklerinin dikkatlice anlatılması gerekiyor. Gebelikte olunan aşının en önemli etkisi, grip enfeksiyonunun daha hafif atlatılması ve gebelerin ciddi solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle hastaneye yatışların azaltması. İnaktif grip aşılarının, gebeliğin her döneminde uygulanabilmesi de bir avantaj.

HENÜZ DOĞMAMIŞ BEBEĞİ BİLE KORUYOR!

Gebe iken olunan grip aşılarının bir diğer faydası da doğumdan sonra ki ilk 6 aylık dönemde bebekleri de koruması. Bunun nedeni, anneden bebeğine geçen doğal antikorlar. Özellikle ilk 6 aylık dönemde, bebeklere grip aşısı yapılamadığı için, gebe iken aşı olunmuş ise bu dönemde bebek de korunmuş oluyor.

Sağlık zannedilip tüketiliyor ama...

Sağlık zannedilip tüketiliyor ama...

Bunlarda ilginizi çekebilir: