Anne adayları grip aşısına dikkat!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Faruk Buyru, gribin anne adayları için çok tehlikeli olabileceğini, bu sebeple anne adaylarının mutlaka aşı olması gerektiğini belirtti.

Kadın

Anne adayları grip aşısına dikkat! Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Faruk Buyru, grip aşısı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Soğuyan havalar ile yaygınlaşan grip, anne adayları için tehlikeli olabiliyor. Anne adaylarının bağışıklığı normal insanlarınki kadar güçlü olmadığından gribe yakalanma riski hamilelerde daha yüksek.

"GRİP AŞISI MUTLAKA YAPILMALI"
Gribin anne adayları için daha zorlu geçtiğini ifade eden Buyru, "Zatürre, solunum yetmezliği gibi problemler normal kişilerde çok seyrek görülürken bu durum hamilelerde daha sık ortaya çıkabiliyor. Önceki senelerde gripten anne kaybı yaşadık. İstanbul'un göbeğinde grip nedeniyle maalesef kaybedilen anneler oldu. Bunları gözardı edemeyiz. Hem hastalıktan korunmak hem de hastalığın hafif seyretmesini sağlamak için gebelere grip aşısı yapılmalı. Aşının milyonlarca kişi üzerinde denenmiş bir aşı olduğunu da unutmamak gerekiyor. Aşı, mevsiminden itibaren yapılmalı. Grip aşısı canlı virüs içermediği için, ilk üç ay da dahil gebeliğin her döneminde güvenle uygulanabilir. Ayrıca aşı sadece anneyi değil, bebeği de koruyor. Grip aşısı yeni doğan döneminde birkaç ay bebekte pasif bir bağışıklık oluşturuyor. Doğal olarak bebek de gripten korunmuş oluyor. Özellikle grip mevsiminde gebelik varsa ekim-kasım ayından itibaren korunma amacıyla aşı yapılmalı."

HAMİLELER İLAÇ KULLANABİLİR
Prof.Dr. Buyru, hamilelikte ilaç kullanımı ile ilgili "Halk arasında 'gebeler ilaç kullanamaz' gibi yanlış bir inanış var. Gebeler doktoruna danışmadan ilaç kullanmamalı. Fakat doktorun verdiği ilacı da tam ve eksiksiz uygulamalıdır." dedi. Hamilelikte tüm ilaçlara fayda zarar kıyaslaması yapıp, o duruma göre kullanılması gerektiğini belirtti.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: