Anne karnında neysek sonra da aynıyız

Mehmet Kayhan YILDIZ/ KONYA, (DHA) - Konya'da Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Metin Çapar, anne karnındaki davranış biçimlerinin doğumdan sonra da devam ettiğini söyledi.

Yaşam

Anne karnında neysek sonra da aynıyız Bebeklerin anne karnında değişik hareketler yaptığını vurgulayan Medicana Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Metin Çapar, geçen 7 Mayıs günü, 7 aylık bir kız bebeğin elini emerken görüntüsünün net bir şekilde çektiğini söyledi.


Prof. Dr. Çarpar, bazı ailelerin çekilen ultrasonografik görüntüleri hatıra olarak sakladıklarını söyledi. Bebeklerin anne karnındaki haraketlerinin kalıtsal olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Çapar, şunları söyledi:

"Ultrasonografik olarak anne karnındaki çocuklar incelendiği zaman bir çok hareketlerinin doğumdan sonra da aynı şekilde devam ettiğini görüyoruz. Örneğin bebek, anne karnındayken sürekli elini emiyorsa doğumdan sonra da bu hareketine devam ediyor. Yine anne karnındayken eli gözlerinin üzerinde tutuyorsa, doğumdan sonra uyurken veya yatarken ellerini gözlerinin üzerinde tutuyor."

BAZI DAVRANIŞ VE ALIŞKANLIKLARI ANNE KARNINDA KAZANIYOR

100 anne üzerinde yaptıkları çalışmada yüzde 82 oranında bu tespitin ortaya çıktığını da ifade eden Prof. Dr. Çapar, "Bu çocukların anne karnındaki duruş ve davranış biçimlerini doğumdan sonra da gösterdiğini tespit ettik. Anne karnındayken bebekler genellikle ya ellerini emiyorlar ya ellerinin gözlerinin üzerlerinde tutuyorlar ya da ayak ayak üstüne atıyorlar. Bu davranışlar doğumdan sonra da devam ediyor. Buna göre çocukların bazı davranış ve alışkanlıklarının anne karnındayken kazandığını söyleyebiliriz." dedi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: