ANTİ-AGİNG BESLENME İLE YAŞLANMAYI GECİKTİRİN!

Yaşlanma sürecini geciktirmek için yalnızca kozmetikler yeterli değil! Doğru beslenmek de benimseyebileceğiniz en doğal karşı ataklardan biri.

Magazin

ANTİ-AGİNG BESLENME İLE YAŞLANMAYI GECİKTİRİN! Anti-aging kelime anlamı olarak 'yaşlılığa karşı' demek. Ülkemizde, özellikle orta yaş ve üzerinde olan kişilerin anti-aging'e olan ilgilerinin gün geçtikçe arttığı da bir gerçek. Anti-aging programının temel felsefesi ise 'sağlıklı ve iyi yaşam.'

Anti-aging'in temel amaçlarına baktığımızda şunları görüyoruz...
* Cilt dokusunu ve bağlayıcı hücreleri yenilemek
* Hormonal düzensizlikleri dengelemek
* Cinsel gücü ve sağlığı artırmak
* Yaşlanma sonucu oluşabilecek hastalıklara karşı erken tam ve önlem almak

Hemen belirtelim, zamana meydan okumak için ancak her daim genç ve sağlıklı olmayı seçenler, anti-aging uygulamalarını hak edebilir. En iyi tedavinin erken teşhis olduğunu artık birçoğumuz biliyoruz. Aslında 'en iyi tedavi' de, hiç hasta olmamak ve bunun için önlem almak demek. Dolayısıyla anti-aging'de de ilk adım öncelikle ciddi bir sağlık muayenesi yaptırmak olmalı. Kişi sağlıklıysa, bunun üstüne anti-aging destekleri inşa edebilir. Yetersizlikler ya da hatalar tespit edilip, iyileştirme yoluna gidilebilir. Yaşlanmanın önüne geçmek mümkün değil belki, fakat fiziksel çöküşün önüne geçilebilir.

Genel sağlık muayenesinin yapılması işte bu açıdan çok önemlidir. Genellikle danışılan uzman tarafından kan ve hormon testleri yapılması istenir. Anti-aging'de en önemli unsurlardan biri de beslenme tarzı... Aslında yıllara meydan okumak için ilerleyen yaşları beklemeden amaç hep iyi beslenmek olursa, zaten doğal anti-aging de gerçekleşmiş olur. Kilo kontrolünü aktif yaşam ve egzersiz takip eder. Dengeli beslenme ile yaşlanmanın tüm belirtileri yavaşlatılabilir, hatta yeniden yapılandırılan bir beslenme tarzı ile kaliteli yaşam süresi uzatılabilir. Beslenmenin ve düzenli egzersizin hücreler üzerindeki müthiş etkisi, kısa bir sürede hissedilecektir.

Benimsenmesi gereken anti-aging alışkanlıklar
* Posa yönünden zengin dengeli bir beslenme tarzı hedeflenmeli.
* Haftada bir gün detoks yapılmalı veya daha kontrollü beslenilmeli...
* Su tüketimine dikkat edilmeli...
* Öğün sayısı artırılıp, tüketilen miktarlar azaltılmalı...
* Yağ tüketimine dikkat edilmeli...
* Tuz ve şeker tüketimi azaltılmalı...
* Porsiyon ölçüleri kontrol edilmeli...

Bu alışkanlıkların yanı sıra hücrelere gençlik aşılayan, antioksidan kapasitesi yüksek besinler, beslenme programı içerisinde yoğun olarak yer alırsa daha çok fayda sağlanabilir ve çok daha fit hissedilir.

Anti-aging programındaki bireylerin kaçınması gerekenler ise şöyle sıralanabilir:
* İşlenmiş hazır gıdalar
* Şeker ve tuz içeriği yüksek besinler
* Katı ve hayvansal yağlar
* Asitli içecekler

Dilara Koçak
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: