Apple iOS 7 geliyor

Göz alıcı kullanıcı arabirimi ve yeni mükemmel özellikleriyle tamamen yeniden tasarlandı.

Diğer Haberler

Apple iOS 7 geliyor Apple göz alıcı bir yeni kullanıcı arabirimine sahip ilk iPhone'dan bu yana en önemli iOS güncellemesi olan iOS 7'yi tanıttı. iOS 7 ince tasarlanmış hareketleri, zarif bir renk paleti ve daha da canlı hissi veren ayrı, işlevsel katmanlarıyla tümüyle yeniden tasarlandı. Yazı tipi daha net ve daha yalın bir görünüm için geliştirilen iOS 7’de yarı saydamlığın ve hareketin kullanımı basit görevleri bile çekici kılıyor. iOS 7 Denetim Merkezi, Bildirim Merkezi, gelişmiş Çoklu Görevler, AirDrop, Geliştirilmiş Fotoğraflar, Safari, Siri dâhil yüzlerce yeni mükemmel özelliğe sahiptir ve iTunes'da dinlediğiniz müzikleri dayalı ücretsiz bir İnternet radyo hizmeti olan yeni iTunes Radio ile geliyor.

“iOS 7 ilk iPhone'dan bu yana en önemli iOS güncellemesi,” diyen Apple Yazılım Mühendisliği Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi sözlerini şöyle sürdürdü: “Onu oluşturmak için tasarımdan mühendisliğe çok çeşitli uzmanlıklara sahip bir ekibi bir araya getirdik. Bir araya getirmeyi başardıklarımızla iOS 7'yi heyecan verici yeni bir başlangıç olarak görüyoruz.”

“Sadeliğinde, açıklığında, verimliliğinde derin ve kalıcı bir güzellik var. Gerçek sadelik dağınıklık ve süslemenin olmamasından daha fazla bir şeyden elde edilir; bu, karmaşıklığa düzen getirilmesiyle ilgili” diyen Apple’ın Tasarımdan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Jony Ive sözlerini şöyle sürdürdü: “iOS 7 bu hedeflerin açık bir sunumudur. Tutarlı ve tüm sisteme uygulanan tümüyle yeni bir yapıya sahip.”

iOS 7 tamamen yeni kullanıcı arabirimiyle tümüyle yeniden tasarlandı ama dünyadaki yüz milyonlarca iPhone, iPad ve iPod touch kullanıcısı onu hemen tanıyacak. Yeni arabirim, telefonunuzun gerçekten büyük görünmesini sağlayacak çünkü herşey ekranın tamamından yararlanmak için tasarlandı. Yeniden tasarlanan yazı tipleri, daha da net metinler oluşturarak Retina ekranda harika görünüyor.

iOS 7 Denetim Merkezi'ni tanıtıyor. Artık hızla erişmek istediğiniz denetimlerin tümü kullanışlı bir yerde toplandı. Ekranınızın altından sadece bir kaydırmayla Uçak Modu, Wi-Fi, Bluetooth veya Rahatsız Etme denetimlerine ve ekran parlaklığını ayarlama, bir şarkıyı duraklatma, bir sonraki parçaya geçme ve müziklerinizi AirPlay ile dinleme özelliklerine erişebileceksiniz. Denetim Merkezi Saat, Kamera, Hesap Makinesi ve Flashlight gibi uygulamalara anında erişmenizi sağlıyor.

iOS 7 ile Bildirim Merkezi artık Kilit ekranında kullanılabiliyor böylece tüm bildirimlerinizi tek bir kaydırmayla görebilirsiniz. Bildirim Merkezi'ndeki yeni Bugün özelliği hava durumu, trafik, toplantılar ve etkinlikler gibi önemli bilgilerin bir özetiyle gününüzü bir bakışta görmenizi sağlıyor.

iOS 7'deki gelişmiş Çoklu Görevlerle geliştiriciler, arka planda çoklu görevi yerine getirmek için yeni bir API ile herhangi bir uygulamayı etkinleştirebilecekler. Kullanıcılar uygulamaları arasında daha görsel ve kullanıcı dostu bir biçimde geçiş yapabilirler ve iOS 7 en çok kullandığınız uygulamalara dikkat ederek içeriğinizi arka planda otomatik olarak güncel tutar.

AirDrop, içerikleri yakındaki kişilerle hızla ve kolayca paylaşmanın yeni bir yoludur. Paylaşmak istediğiniz bir şey olduğunda AirDrop yakındaki kişilerinizi size gösterir. Paylaşmak için seçmeniz yeter; kalanını AirDrop halleder. AirDrop aktarımları eşler arasındadır, bu nedenle herhangi bir ağ veya ayar gerekmeksizin onu her yerde kullanabilirsiniz. Aktarımlar tümüyle şifrelidir, böylece içeriğiniz korunur ve gizli kalır.

iOS 7, fotoğraflarınızı ve videolarınızı zamana veya yere göre otomatik olarak düzenlemenin yeni bir biçimi ‘Anlar'ı uygulamaya koyan, yeniden tasarlanmış bir Fotoğraflar uygulaması içeriyor. Anlar, An Koleksiyonları ve Yıllar tarafından düzenlenen tüm fotoğraflarınızı görmek için uzaklaştırabilirsiniz. iOS 7 istediğiniz fotoğrafları sadece istediğiniz kişilerle paylaşmanın en kolay yolu olan iCloud Fotoğraf Paylaşma’yı içeriyor. iCloud Fotoğraf Paylaşma ile aileniz ve arkadaşlarınız paylaşılmış fotoğraf yayınlarınıza kendi fotoğrafları ve videolarıyla katkıda bulunabilecekler. Yeni Etkinlik görünümü paylaşılan yayınlarınızın güncellemelerinin tümünü tek bir yerde görüntülüyor.

Safari’nin yeniden tasarlanan kullanıcı arabirimi, tam ekranlı göz atmadan başlayarak, içeriğinizin çok daha fazlasını görmenizi sağlıyor. Yeni akıllı arama alanı aramayı basitleştirmeye yardımcı oluyor ve yer imlerinizin ve Safari sekmelerinizin yeni bir görünümü var. iCloud Keychain ile parolalarınız ve kredi kartı bilgileriniz güvenle depolanır ve tüm aygıtlarınızda kullanılabilir, böylece parola korumalı sitelerde gezinmek veya işlemler sırasında otomatik doldurma basit ve güvenli olur. Gelişmiş Ebeveyn Denetimleri yetişkin İnternet sitelerine erişimi otomatik olarak engellemenizi veya yalnızca izin verilen belli İnternet sitelerine erişime izin vermenizi sağlar.

Yeni erkek ve kadın sesleriyle kulağa her zamankinden daha hoş gelen Siri, Twitter arama entegrasyonunu içeriyor, böylece Twitter'da kimin ne dediğini Siri'ye sorabilirsiniz*. Siri'de artık Wikipedia entegrasyonu da var, böylece dünyanın en popüler İnternet referans sitesine erişim sağlıyor. Siri uygulama içinde Bing web arama ve aygıt ayarlarını değiştirme ve sesli postaları çalma özellikleri sunuyor.

Müzik uygulamasının güzel bir yeni tasarımı var. 200'den fazla istasyonunu ve iTunes Store'dan inanılmaz bir müzik kataloğunu yalnızca iTunes'un sağlayabileceği özelliklerle birleştiren ücretsiz bir İnternet radyo hizmeti iTunes Radio'yu içeriyor. iTunes Radio yeni müzikleri keşfetmenin en iyi yolu. iPhone, iPad, iPod touch, Mac, PC veya Apple TV'nizde iTunes Radio'yu ayarladığınızda dinlediğiniz müziklerden esinlenen istasyonlara, Apple'ın küratörlüğünü yaptığı Özel İstasyonlara ve yalnızca sizin için kişiselleştirilmiş tarz odaklı istasyonlara erişeceksiniz. iTunes Radio çaldığınız ve indirdiğiniz müziklere bağlı olarak gelişir. iTunes Radio ve iTunes'u ne kadar çok kullanırsanız, neyi dinlemek istediğinizi o kadar çok bilir ve deneyiminiz o kadar çok kişiselleşir. iTunes Radio son satan şarkıcıların özel "ilk dinleme" prömiyerlerine, Siri entegrasyonuna ve dinlediğiniz herhangi bir şeyi sadece bir dokunmayla satın alma özelliğine erişmenizi de sağlar.

AppStore 900.000'den fazla uygulamasıyla dünyanın en büyük uygulama pazarıdır. iOS 7 artık uygulamaları mevcut konumunuza dayalı olarak bulmanın yeni yolu Yakınımdaki Popüler Uygulamalar özelliğine sahip ve iOS 7 uygulamalarınızı otomatik olarak güncel tutacak. App Store öğretmenlerin ve ebeveynlerin çocukların yaşlarına göre olan uygulamaları kolayca bulmasını sağlayan yeni bir Çocuklar uygulamasıyla da geliyor.

Yeni ek iOS 7 özellikleri şunları içeriyor:

iPhone'umu Bul özelliğini kapatmadan, verileri silmeden veya uzaktan silindikten sonra bir aygıtı yeniden etkinleştirmeden önce Apple Kimliğinizi ve parolanızı girmenizi gerektiren yeni bir iPhone'umu Bul Etkinleştirme Kilidi özelliği;

Haritalar'da karalıkta kullandığınızda ortam ışığına yanıt veren Gece Modu;

Veri ağı üzerinde kaliteli aramalar için FaceTime ses özelliği;

Bir aygıtta bir bildirimi kapattığınızda tüm aygıtlarınızda da kapatan Bildirim eşzamanlaması;

Belli kişilerin sizinle iletişim kurmasını engellemek için Telefon, FaceTime ve Mesajları engelleme;

Çin'deki kullanıcılar için Çince-İngilizce iki dilli bir sözlük olan Tencent Weibo desteği ve birden fazla Çince karakter için el yazısı tanımayı içeren gelişmiş Çince giriş;

İşletmeler için iPhone'ları ve iPad'leri daha etkili dağıtması ve yönetme özelliği ve

Otomabile Apple tasarımlı bir deneyimi ilk kez getiren, gelişmiş otomobil içi entegrasyon.

iOS 7 beta yazılımı ve SDK'ya, iOS Geliştirici Programı üyeleri developer.apple.com adresinden hemen erişebilirler. iOS 7 bu sonbaharda iPhone 4 ve daha yeni sürümleri, iPad 2 ve daha yeni sürümleri, iPad mini ve iPod touch (beşinci nesil) için ücretsiz yazılım güncellemesi olarak sağlanacaktır. Bazı özellikler tüm ürünlerde bulunmayabilir.

ABD İngilizcesi, Fransızca ve Almanca iOS 7'nin piyasaya sürülmesiyle birlikte kullanılabilecektir. Başka diller zamanla eklenecektir.

Apple dünyanın en iyi kişisel bilgisayarları olan Mac'leri ve OS X, iLife, iWork ve profesyonel yazılımları kendisi tasarlar. Apple, iPod'ları ve iTunes çevrimiçi mağazasıyla dijital müzik devriminin lideridir. Apple çığır açan iPhone ve App Store ile cep telefonunu yeniden icat etmiştir ve iPad ile mobil ortam ve bilgi işlem cihazlarının geleceğini tanımlamaktadır.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: