ARAPLAR'A TUBA AVRUPA'YA TÜLİN!

Avrupalı’yı Sivaslı Cindy Arap turistleri ‘Asi’ Türkiye’ye çağıracak.

Magazin

ARAPLAR'A TUBA AVRUPA'YA TÜLİN! 2009 tanıtım kampanyası hazırlıklarını tamamlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Araplar’ı Asi dizisiyle ünlenen Tuba Büyüküstün, Avrupalıları ise Sivaslı Cindy olarak tanınan Tülin Şahin’le Türkiye’ye tatile çağıracak. 2009 için 100 milyon YTL’lik tanıtım bütçesi ayıran bakanlık, reklamlara Ocak’ta başlayacak.

Türkiye’nin 2009 sezonundaki tanıtım kampanyasında Ortadoğu pazarındaki yüzü Asi dizisiyle Araplar’ın gözdesi haline gelen oyuncu Tuba Büyüküstün, Avrupa’daki yüzü ise Sivasli Cindy olarak tanınan manken Tülin Şahin olacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı Almanya, Avusturya, Rusya ve Ukrayna, İngiltere gibi ana pazarlar başta olmak üzere 80 ülkede seçtiği 6 ajansın hazırladığı çalışmalarla Ocak ayında tanıtım ve reklam kampanyasına başlayacak. Her pazar için ayrı bir ajansla ve onların hazırladığı içeriklerle tanıtım stratejisini oluşturan bakanlığın Almanya ve Avusturya dışındaki tüm Avrupa ülkelerindeki yüzü Tülin Şahin, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da Tuba Büyüküstün olacak.

Bakanlık, 2009 reklam ve tanıtım kampanyası için 100 milyon YTL’lik bir bütçe ayırırken Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bu rakamın geçen yılki 120 milyon dolarlık bütçenin gerisinde kaldığına dikkat çekti ve ekledi: “2008’de kullanmadığımız bütçe ve ek gelirlerimiz vardı ama bu yıl kalmadı. O yüzden bütçemiz 100 milyon YTL olacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu yıl 100 milyon YTL bütçeyle 20 milyar dolarlık turizm gelirini kovalayacak.”

2009 tanıtım kampanyasının duyurulduğu toplantıda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, artık Türkiye’nin genel tanıtımına paralel olarak Antalya, Kapadokya, Muğla ve yakın gelecekte Güneydoğu’nun destinasyon tanıtımına da ağırlık vereceklerini açıkladı.

Bu ayın 25 milyonluk kritik turist rakamının geride bırakıldığı dönem olduğuna da dikkat çeken Günay, “Geçen yılın yüzde 13-14 üzerindeyiz. Dünyadaki büyüme oranlarından 3 kat fazla turist sayısında artış yakaladık” dedi.

TUBA ‘RÜYALARINIZI TÜRKİYE’DE YAŞAYIN' DİYECEK

Tuba Büyüküstün Arap dünyasını ’live your dreams’ yani ‘Rüyalarınızı yaşayın’ sloganıyla Türkiye’ye davet edecek. Holywood filmlerine yaptığı afişlerle dikkat çeken Emrah Yücel’in ortağı olduğu Iconisus da Rusya ve Ukrayna’nın tanıtımı için çalışacak.

ŞAHİN' YAŞANACAK VE SEVİLECEK ÇOK ŞEY VAR'

Tülin Şahin’i İstanbul’un tanıtımı için reklam yüzü olarak seçen dDf, ’So much to live, So much to love’ yani ‘Yaşanacak ve sevilecek çok şey var’ sloganını kullanacak. dDf Tülin Şahin’i kullandığı İstanbul kampanyasında ’tarih, kültür, otantik şehir dokusu, dinamik yaşam tarzı gibi unsurları alışveriş, eğlence, gece hayatı gibi konseptlerle biraraya getirdi.
hurriyet.com.tr

Bunlarda ilginizi çekebilir: