Arascan’dan James Dean’e İyi Gecceler!

“Ağustosta Karla Dans” adlı performansla büyük çıkış yapan ve bunu takiben “Hadi Gel Domatesli Pilav Yapalım”, “Sokağın Adı;Ben!” ve “Seks-Siz” adlı performansları gerçekleştiren Makedon asıllı Performans Sanatçısı ArasCan Dönmez 2014’e “İyi gecceler James Dean” ile damgasını vuracak!

Kültür-Sanat

Arascan’dan James Dean’e İyi Gecceler! James Dean yapılan ilk müzikal performans!

Konsept ve yönetimi Arascan Dönmez’e, yürütücü koordinatörlüğü ise Petek Seyran’a ait olan, süpervizörlüğünü Nihan Demirelli’nin üstlendiği, kostüm tasarımında ise Cenk Alyanak imzası taşıyan “İyi Geceler James Dean” adlı müzikal performans 2014’ün nefes kesecek işlerinden biri olmaya aday.

Dönmez, akademili müzisyenlerle sahnede!
Çağdaş sanatın genç ve öncü ismi, Performans Sanatçısı ArasCan Dönmez, “İyi Geceler James Dean” adını taşıyan dördüncü tek kişilik performansı ile kısa bir aranın ardından tekrar sanatseverlerin karşısında.

“Ölümsüzlük tanımadığınız bir insan tarafından sevilmektir” diyen Freud’a şapka çıkaran performansın prömiyeri 26 Aralık akşamı saat 20:00’de, Taksim Şermola Performans Sahnesi’nde yapılacak. Dönmez bu performansında performansçı olarak yine tek başına “hadi, oyun” diyecek olsa da, sahnede yalnız kalmayacak. Kendisine üç kişi daha eşlik edecek. Tamamı akademili üç müzisyen genç Gülce İnceler (Flüt) Çiğdem Tachouli (Kontrbas) ve Berke Baramuk (Obua) performansa dahil edilen eserlere seyirci önünde hayat verecekler.

Dean’i Dönmez’e çeken gerçek ne?
Asıl adı James Byron Dean olan James Dean’in bir star için fazla sıradan ve oldukça kısa olduğu düşünülen hayatı Performans Sanatçısı Arascan Dönmez için tam tersine yeterli ve olması gerektiği gibi. Dean’i kendine çeken şeyin ne olduğunu bilmediği ve bunu bulmak için çıktığı yolun kendisini bu performansı yapmaya ittiğini söyleyen Dönmez, İyi Gecceler James Dean’de her hafta seyirci ile bunu bulmaya çalışacak.

DÖNMEZ: Dean çok zor bir insandı!
James Dean’in zor bir insan olduğunu ve ne zaman ne yapacağının kestirilemediğini söyleyen Dönmez ekliyor: Bir an çok nazik, neşeli ve sevimliyken, birdenbire içine kapanıp ve somurtabiliyor. Bir gün yeni tanıştığı bir insanla hemen kaynaşıp etkisi altına girerken, bir başka gün son derece çekingen davranıyor. Ne yapacağı asla kestirilemiyor. Ama açık olan şu ki, o hayatı boyunca hep anlaşılmak istiyor. Anlaşılamayacağına inandığı noktada ise o meşum kaza gerçekleşiyor.

Uzak bir yazgıya yakın iki ihtimaller!
Dönmez, hız kesmeden devam ediyor: “Dean kendi dönemine göre çok şanssız biriydi. Hayatla mücadele etmeye küçük yaşta başlamış ve mücadelenin adı olan bir sektörde kendini iş ararken bulmuş kendisini yeteneği ile değil görüntüsü ile kullanmak isteyenler karşısında ondan isteneni daha fazla sürdürememişti. Ben ise tin ile uğraşan biri olmanın şansıylayım. Beni ondan ayıran da bu ama yine de tam bir ayrılma olduğu söylenemez. Performanstan bir replikle, ‘uzak bir yazgının yakın iki ihtimali’ yiz biz.”

Mekan koçluğu yaptığı yeri arkasına aldı!
Dönmez, “İyi Gecceler James Dean” için tam bir yıldır hazırlık içinde olduğunu ve destek verenler ile anca hayata geçebildiğini vurguladı. İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Şermola Performans Sahnesi, Ajans Dünyası Web Tasarım ve Yazılım Hizmetleri performansı desteklerken, Dönmez’in iş alanlarından biri olan yaşam koçluğu da süreçte işine yaradı. Kurumsal koçluk verdiği “Social Cihangir” adlı mekan projeyi sonuna kadar destekleyen tek mekan oldu.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: