Arda Aydın bu sezon doludizgin!

Değerini hiç kaybetmeyen kabare kültürünü yeniden yaşatmaya çalışan Arda Aydın birkaç yıl evvel kurduğu Biraderler Yapım ile birçok başarılı işe imza atmaya devam ediyor. "Biraderler Cabaret" ile 4 Eylül Çarşamba akşamı İninial Espor Arena 42 Maslak Sahnesi'nde yeni sezonu açıyor. Hayli keyifli neşeli ve gülmeceli kabarede Arda Aydın’a Mert Yavuzcan ve Anıl Altınöz de eşlik ederken orkestranın performansını da es geçmemek gerekiyor.

Kültür-Sanat

Arda Aydın bu sezon doludizgin! Şehir Tiyatroları'nın başarılı yönetmen ve oyuncusu olan Arda Aydın kapalı gişe rol aldığı "Ay Işığı Şamata"daki oyunu yanında Biraderler Yapım işbirliği ile ortaya çıkardıkları "Bir Yaz Geccesi Rüyası" ve "İlelebet" ile geçtiğimiz sezonu hayli yoğun ve başarılı geçirmişti.

Babası Sezai Aydın ve Levent Üzümcü ile beraber rol aldıkları "Bir Yaz Gecesi Rüyası" ile bugüne kadar binlerce seyirciye ulaşan ekip Shakespeare’nin bu muhteşem komedisi ile izleyici hem düşündürüyor hem de güldürüyorlar.


Ve "İlelebet" Arda Aydın’ın 03 Nisan 2019'dan beri sahnelediği Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e saygı duruşu.

20. yy’ın yokluk zamanlarında doğan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar kalacağını söylediği zamanlardan, günümüz dünya koşullarında neler olabileceğine dair öngörülerine kadar, Mustafa Kemal’in aklından ve kalbinden geçenlerin sahneye aktarıldığı oyunu Şehir Tiyatroları eski Genel Sanat Yönetmeni ve Dramaturg Hilmi Zafer Şahin kaleme almış.Kostüm tasarımını her daim alkış alan modacı Arzu Kaprol İlelebet’in kostüm tasarımını üstlenmiş. Sahne Tasarımı Serna Arıcılar, Işık Tasarımı Murat Selçuk’a ait oyunun müzikleri son dönemin başarılı kompozitör ve bestecisi Orçun Tekelioğlu’na ait.

Oyunda, 1924-1933 yılları arasında yapılan devrimler, değişim ve dönüşümlerin yaşandığı dokuz yıllık dönem ele alınıyor. Bu tarih aralığından öncesi ve sonrası çok fazla kaleme alınmış ancak bu ülkenin, şu an temelinde bulunan en sağlam betonların atıldığı, 1924-1933 yılları arasında yaşanan ve anlatılmamış hikayeler var.

Zamanın ötesinde bir lider ve fikir adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, yaşadığı dönemdeki bazı önemli olayları ince detaylarla seyirciye anlatan oyun, farklı üslubu ve belki de bir çok kişinin ilk kez duyacağı sözler ve ilk kez göreceği görsellerle, iz bırakan farklı bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

Arda Aydın 'İlelebet…' oyununda başarılı performansıyla seyirci karşısına çıkıyor. Uzun yıllardır Türk Tiyatrosunda kendine sağlam bir yer edinen Arda Aydın bu yeni oyun ile seyircisinden fazlasıyla alkış alıyor.

İlelebet 18 Eylül’de Antalya’da Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu’nda, 19 Eylül’de Adana Orhan Kemal Kültür Merkezi’nde, 25 Eylül’de Eskişehir Zübeyde Hamım Kültür Merkezi’nde, 5 Ekim’de KOZZY Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi’nde, 26 Ekim’de Stuttgart’ta ve 10 Kasım’da Toronto’da seyirci karşısına çıkacak.

Tiyatro sezonunun en iddialı yapımlarından biri olmaya aday Trainspotting için de tüm hazırlıklar devam ediyor. Arda Aydın ve arkadaşları Türkiye’de daha önce denenmemiş bir sahneleme tekniği ile hazırlanan oyunun prömiyeri Kasım ayında yapacaklar. . Bu oyunda Ferman Akgül ve grubu Manga canlı müzikleriyle sahnedeki yerini alacak, Game of Thrones dizisinin Türk çizeri Kaan Demirçelik ise canlı manga çizimi yapacak.

Türkiye’de sahne sanatları alanında köklü değişiklikler yapmak, tiyatro kültürüne yeni bir şekil vermek için büyük adımlar atan Aydın, otizm tanısı konmuş çocuklar için de elini taşın altını koydu. Çeşitli yaş gruplarında çocuk ve gençlerin gelişimlerini tiyatro merkezli sanat programları ile desteklemek adına kurulan Çocuk Genç Sanat Tiyatro (ÇGST) çatısı altında otizmli çocuklar da tiyatro programlarına katılıyor. Hatta otizmli çocukların yaşdaş buddy’leri ile birlikte sahneye koyduğu Pencere adında bir oyunları bile var. İlk gösterimini Caddebostan Kültür Merkezi’nde yapan Pencere bu sezonda da daha çok çocuğa ulaşmayı hedefliyor.

Bu arada çok yönlü sanatçı ilk albümü ‘Yazılmış Tüm Mektuplar’ ile 27 Mayıs 2019 ‘da dijital platformlarda yerini aldı. Albümde sözü ve müziği Aydın’a ait Güneşte, Gece Vapuru, Kalmadı İzimiz, Kenarından, Sonra ve Kimden Olduğu Belli Olmayan isimli altı şarkı yer alıyor. Orçun Tekelioğlu aranjörlüğünde Erekli-Tunç Stüdyoları’nda kaydedilen ‘’Yazılmış Tüm Mektuplar’’ albümü pop-rock ve R&B tarzlarının bir bütünü. Her şarkının ayrı bir hikayesi var ve bu şarkıların her biri birer mektup olduğu için albümün adı ‘’Yazılmış Tüm Mektuplar’’

Yaz başında Sezen Aksu’nun Ünzile’sini, çocuk istismarcılarının azıttıkları ve ülkede sanki hiç yoklarmış gibi davranıldığı zamanlarda yeniden düzenleyip yayınlayan Aydın, albümüne yeni ‘Bonus Track’ler eklemeye devam ediyor. ‘’Biraderler Cabaret’’ de geniş repertuarı yanında albüm şarkılarını da seyircisine sunuyor sanatçı.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: