AREF GHAFOURI YENİ GÖSTERİSİYLE ŞAŞIRTACAK!

“Yetenek Sizsiniz Türkiye” ile tanındı. Finalde elenmesine rağmen yaptığı şov internette izlenme rekorları kırdı. Şubat ayında Dünya İllüzyonistler Birliği’nin ödül vereceği Aref Ghafouri, önümüzdeki günlerde İstanbul’da 50 katlı bir gökdelenden herhangi bir yardımcı alet kullanmadan aşağıya atlayacak.

Magazin

AREF GHAFOURI YENİ GÖSTERİSİYLE ŞAŞIRTACAK! İran’ın Türkiye sınırına çok yakın Urumiye şehrinde 1989 yılında doğan Aref Ghafouri’yi “Yeteneksiz Sizsiniz Türkiye” ile tanıdık. Dokuz yaşında illüzyona merak salan Aref’e ilk gösteriyi yapan amcası olur ve bir ampulü duydan çıkarıp yer. Sonrasında çiçekçi dükkanı olan babasının Tahran’dan getirdiği illüzyon kitaplarını okuyup kendini biraz olsun geliştirir. Bir dönem, break dans ve hip-hop’a merak salan Aref, internette Micheal Jackson videosu ararken bir sihir gösterisine tanık olup kendini bu işe verir. Dört yıl önce Türkiye’ye okumak için gelen Aref, ODTÜ’de Endüstriyel Tasarım bölümünde okumasına rağmen “Günde 25 saat sihir düşünüyorum, bu yüzden okulumu dondurdum” diyor. Onu çok yakında ABD televizyonlarında görebiliriz. Şubat ayında Uluslararası İllüzyonistler Derneği ödül törenine katılacak olan Aref, bizleri şaşırtmaya devam edeceğe benziyor. İtfaiye çadırı gerilmeden 50 katlı bir gökdelenden atlayacağı gösterisi şimdiden tartışma konusu. Röportajın sonunda “Bize de bir sihir yap” dedik. “Aklından 1’den 10’a kadar bir sayı tut” dedi. Tuttuk. “Sayıyı yanındakiler söyle. Tuttuğun sayının dövmesi kolumda var” deyince “7” dedik. Kolundaki dövmede “7” vardı. 1’den 10’a kadar tüm sayıları dövme yaptırmış olasılığına karşı, “Bundan başka rakam olan dövmem yok, soyunabilirim” deyince, röportajı noktaladık...

Yaptığın şovu tam olarak nasıl adlandırabiliriz? Sihirbazlık, illüzyon, mentalizm, büyü... Hangisi?
- Hepsinden biraz ama hiçbiri... İnsanları farklı farklı şekilde şaşırtmayı seven biriyim. Bazen illüzyon yaparak, bazen espri yaparak, bazen ciddi şekilde bir binayı kaybederek bazen de insanların düşüncelerini okuyarak...

Şu an soracağım soruyu bilir misin?
- Bilirim ama sizin sormanızı tercih ederim. Yoksa röportajı kendi kendime yapmış olurum. Yaptığım şeyler doğa üstü görünüyor ama beyin okumak bile insanların vücut diliyle alakalı, bazen hipnoz, bazen psikoloji tekniklerini kullanarak insanların beynine giriyorum ve düşüncelerini tahmin ediyorum ya da benim düşüncelerime yönlendirmeye çalışıyorum. Günde 25 saat oyunlarımı düşünüyorum, uyurken bile... Sihir düşünmediğim zamanlarda ise bowling, satranç veya bilardo oynuyorum. Tahminlerin tutup tutmadığını sorarsın muhtemelen...

Tahminlerinde yanıldığın oluyor mu?
- Bazen oluyor. Kesin olarak bileceğim veya birinin zihnini okuyacağım demiyorum.

AŞAĞIDA SADECE BETON OLACAK

Dünyada illizyonlarını beğendiğin kimler?
- David Copperfield ve Chris Angel var. Onları yakından takip ederim.

Çeşitli rekor denemeleri yapan ve buz içinde 73 saat kalan David Blane’i nasıl buluyorsun?
- O daha çok sokak sihirbazlığı ve rekor denemeleri yapıyor. Onun rekorunu kırmayı denemek isterim mesela.

Hiç evde buzdolabının içine girip denedin mi?
- Yok, denemedim. Ama yakında çok yüksek bir gökdelenden atlamayı düşünüyorum. Aşağıda hiçbir şey olmayacak, sadece beton... Belki de düşmeyeceğim, havada asılı da kalabilirim.

Daha neler! Belediye müsaade etmez...
- Belediyeyi bilmem ama ben yapabilirim...

Ailen karışmıyor mu? “Yahu oğlum, bırak bu hokkabazlık işlerini, okulunu bitir, gel şu çiçekçi dükkanında beraber çalışalım” demiyor mu?
- Yok demiyorlar, aksine destekliyorlar. Ailemde benden başka bu tür işlerle uğraşan yok.

ACUN MEDYA’DAN DESTEK ALDIĞIM DOĞRU DEĞİL

Gösterilerinden önce çok sıkılır, heyecanlanır veya baskıya girer misin?
- Çok korkarım ve en kötüsünü düşünürüm. Fakat şimdiye kadar başarısız olduğum gösteri olmadı. “Yetenek Sizsiniz Türkiye”deki ilk gösteriye de üç hayır alacağım diye gitmiştim ve üç evet aldım.

Acun Medya ekibinden destek aldığın söyleniyor doğru mu?
- Doğru değil. O kadar çok şey yazılıyor ki... İlluminati falan diyen bile var. İlluminati’nin ne olduğunu o yazıyı okuduktan sonra öğrendim. Herkes bir şey görüp, anlamadığı ama anlamak istediği bir konuda fikir yazabilir. Bazı değişik yollar bile düşünebilirler. Bunlar beni etkilemiyor. En son gösterimde ikiz kullandığımı söylediler, o benim aklıma sonradan geldi mesela... Kutuda printer olduğu söylenmişti. Keşke öyle bir kutum olsaydı. Söylenenleri faks kâğıdına yazıyor, sonra rulo yapıyor, ruloya kurdela takıyor, onu da zarfa koyup bantlıyor. Olsa da öyle bir kutu alsam... İnsanlar sadece keyif alsın diyorum. Çözmeye çalışsınlar, problem değil.

İLLÜZYON FİLMİ OLURSA OYNARIM

“Satranç ve bilardo oynuyorum” dedin ama Türkiye’de bunlar iş görmez. Futbolla ilgin nasıl?
- İlgim yoktu İran’da. Türkiye’de mecburen takip etmeye başladım. Seviyorum da... Sempatisi olduğum takımı soracak olursan, yok. Fenerbahçe-Galatsaray derbileri çok güzel oluyor. Onun haricinde milli maçlara bakıyorum.

Dizilerden teklif alıyor musunuz?
- Alıyorum ama kabul etmiyorum. Belki bir illüzyon filmi falan olursa oynarım. Senaryoya bağlı... Belki kendim çekerim

Hürriyet
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: