Argan yağı mucizesi!

Saç bakımı için kullanılan argan yağı, aslında bir çok hastalığın tedavisinde destek olarak kullanılıyor.

Yaşam

Argan yağı mucizesi! Argan yağının Fas’ta yetişen Argania spinosa isimli ağacın fındık büyüklüğündeki meyvelerinden elde edilen bitkisel bir yağ olduğunu dile getiren Hisar Intercontinental Hospital Dermatoloji Uzmanı Dr. Funda Ataman; ‘Argan yağı, oleik ve linoleik asit başta olmak üzere yağ asitlerini içerir. Tokoferol (E vitamini), Fenol, karoten, skualen diğer temel bileşenleridir. ABD’de 2007’de sadece 2 ürün varken, 2011’de 100’ün üzerinde Argan yağı içeren ürün piyasaya sürülmüş durumda. Bu ürünlerin bir kısmında antioksidan etkiyi artırmak için nar çekirdeği yağı da mevcut.


Talebin bu denli artması nedeniyle Fas Hükümeti yıllık 2500 ton olan üretimi, 2020 yılında 4000 tona çıkarmayı planlıyor. Yaşlanma geciktirici etkisi içeriğindeki E vitaminine bağlanabilir. Argan yağı 70,2 mg, palmiye yağı 25,6 mg, zeytinyağı ise 7,1 mg E vitamini içerir. Argan yağı yemek pişirirken de kullanılabilir. Argan meyvesinin kan kolesterol ve trigliserid düzeylerini düşürdüğü, kalp damar hastalıklarını ve kanseri azalttığı düşünülüyor. Saç bakımında saçlı deri, saçı nemlendirmek ve parlak görünüm elde etmek için de kullanılır.’ açıklamasında bulundu.

Saç bakımı dışında kullanılabilir

Argan yağını saç bakımı dışında şu alanlarda kullanabilirsiniz:

- Kan kolesterol ve trigliserid düzeylerini düşürür,
- Kalp damar hastalıklarını ve kanseri azaltır,
- Romatizmal ağrıların giderilmesini sağlar,
- Gebelikte karın çatlaklarını önler,
- Meme sarkmasını ve boyun kırışıklıklarını gidermeye yardımcı olur,
- Sedef, egzama gibi deride kızarıklık, pullanma ve kaşıntıyla giden deri hastalıklarında nemlendirici ve yatıştırıcı olarak kullanılır,
- Yaraların hızlı iyileşmesinde önemli bir yardımcıdır.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: