ARMAĞAN ÇAĞLAYAN'A DAVA

Zabıt katiplerine hakaret ettiği gerekçesiyle dava açıldı.

Magazin

ARMAĞAN ÇAĞLAYAN'A DAVA Popstar Alaturka adlı yarışma programında bir yarışmacı için ' Devamlı böyle göbek önde üç düğme, hani bir eline sefer tası alsan zabıt kâtibi gibi işe gideceksin' yorumunu yapan Armağan Çağlayan hakkında hakaret suçundan dava açıldı. Zabıt katiplerinin suç duyurusu sonucu Çağlayan hakkında 'Yayın Yoluyla devlet memuruna hakaret' suçundan 4 aydan 2 yıl 8 ay’a kadar hapis cezası istendi.

Star televizyonunda 10 Şubat 2008 tarihinde yayınlanan 'Popstar Alaturka' adlı yarışma programında jüri üyeliği yapan Armağan Çağlayan, Samet isimli yarışmacıya hitaben yapmış olduğu eleştiri davalık oldu. Çağlayan’ın yarışmacıyı eleştirirken “ Siz zayıflamayı düşünmüyor musunuz. Size hiçbir şey giydiremiyorlar. Hep üç düğme ceket ile buraya geliyorsunuz. Devamlı böyle göbek önde, üç düğme. Hani bir elinde sefer tasın eksik. Eline bir de sefer tası alsan Zabıt Kâtibi gibi işe gideceksin” şeklindeki eleştirisi başına bela oldu. Bu eleştiri üzerine Ankara Sincan ve Kadıköy Adliyesi zabıt kâtipleri, Çağlayan hakkında suç duyurusunda bulundu.

”KİMSEYE HAKARET ETMEK İÇİN SÖYLEMEDİM”
Şikâyet başvuruları üzerine Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. İfade vermek için savcılığa gelen Çağlayan, konuşması sırasında sarf ettiği cümleleri kimseyi hedef almadan ve hakaret kastı içermeden söylediğini belirterek 'Ses yarışması esnasında söz gelişi bu lafı söyledim. Bu cümle herkesin bildiği bir deyimdir. Kimseye hakaret etmek ya da küçük düşürmek için söylemedim.' demişti.

Fakat savunmasını inandırıcı bulmayan Cumhuriyet savcısı, Armağan Çağlayan’ın sözlerini kişilerin onur ve haysiyetlerini kırıcı, toplum önünde küçük düşürücü olarak nitelendirerek adliyelerde çalışan zabıt katiplerine karşı hakaret suçunu işlediği gerekçesiyle Çağlayan hakkında dava açtı.

Hazırlanan iddianamede Çağlayan’ın programda sarf ettiği sözler için Adalet Bakanlığı kadrosunda görev yapmakta olan tüm mahkeme zabıt kâtipleri hedef alındığını, Çağlayan’ın tavrı ve mimikleri ile konuşmasındaki üslubu bir bütün olarak ele alındığında programdaki yarışmacı nezdinde düşündüğü tüm olumsuz aşağılayıcı ve çizdiği kötü imajı adliye zabıt katiplerine atfettiğini ve onur kırıcı benzetmelerle toplum önünde saygınlıkları onur, şeref ve haysiyetlerinin zedelendiği belirtildi.

İddianamede “Eline bir de sefer tası alsan” şeklinde sözlerle dar gelirli ve geçim sıkıntısı yaşayan adliye zabıt kâtipleri ve diğer memurlarla alay edilerek çalışan memurların şüphelinin bu davranış ve yaklaşımından ötürü infiale kapıldıklarının ülke genelinden gelen şikâyetçi sayısından anlaşıldığı belirtilmiştir.

İddianamenin sonunda “ Savunmasına başvurulan şüphelinin iddiaları kabul etmeyerek istem dışı yorumlamalarından ötürü pişmanlık duyduğunu her ne kadar ifade etmiş olsa da, Çağlayan’ın sarf ettiği sözlerin küçültücü değer yargıları, kişilerin onur ve haysiyetlerini kırıcı, toplum önünde küçük düşürücü sözlerinden ötürü devlet memuru sayılan tüm adliyelerde çalışan zabıt kâtiplerine karşı hakaret suçunu işlediği kabul edildiği vurgulanmıştır.

Hakkında basın ve yayın yoluyla hakaret suçu işlediği gerekçesiyle 4 aydan 2 yıl 8 ay’a kadar hapis cezası istenen Armağan Çağlayan’ın yargılanmasına önümüzdeki günlerde Bakırköy Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanacak.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: