Aşırı temizlik astıma sebep oluyor!

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, çok hijyenik ortamların, hijyenik olmayan ortamlar kadar zararlı olduğunu belirtti.

Yaşam

Aşırı temizlik astıma sebep oluyor! Evde aşırı temizlik yapanlar dikkat; astıma sebep olabilirsiniz. Uzmanlar, aşırı hijyenik bir ortamın, hijyenik olmayan bir ortam kadar sağlık açısından zararlı olduğunu belirtti. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, 'çok hijyenik' ortamlar hakkında uyarılarda bulundu.

SÜET YA DA DERİ KOLTUK
Ortamdaki alerjenlerin yok edilmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Akkoyunlu, “Genetik alt yapıyı değiştirmek mümkün olmadığı için önlemek amacı ile yapılacak en önemli şey ortamdan alerjenlerin bulunmasını engellemek. Evdeki birçok eşyada bulunan ve gözle görülmeyen ev akarlarının engellenmesinde ilk adım alerjenlerin yaşam alanlarını ortadan kaldırmak. Mümkünse halıların, kilimlerin kaldırılması, koltuk kılıflarının süet ya da deri malzemelerle değiştirilmesi, yorgan yastık çarşaf kılıflarının en az haftada bir, 60 derecede yıkanması şeklinde sayabiliriz. Ayrıca halılar vazgeçilmezse, mayt önleyici kimyasal temizlik malzemeleri ile sık aralıklarla temizlenmesi de fayda verir. Bunların ötesinde hastalık artık oluştuysa şikâyetlerin ağırlığına göre elimizde birçok tedavi seçeneği var” dedi.

AŞIRI HİJYEN TEHLİKELİ
Aşırı hijyenik olmanın tehlikelerinden bahseden Akkoyunlu, “Tamamen bakterilerden arındırılmış steril ortamlar da bu konuda sıkıntı yaratır. Savunma sistemimiz doğumdan sonra zaman içinde enfeksiyonlar ve mikroplar ile karşılaşıp onlara karşı savunma tedbirleri alarak gelişir. Çok da zararlı olmayan bakterileri de yok edecek düzeyde bir temizlik yaparsak savunma sisteminin gelişmesi ve olgunlaşması engellenmiş olur. Bu durum yabancı bir cisimle karşılaşıldığında savunma sisteminin aşırı tepki vermesine ve alerjik reaksiyona neden olabilir. Sonuç olarak temizlik ve hijyen çok önemli fakat her aşırılık ve doğallıktan sapma başka bir problem ortaya çıkartır. Bu konuda da karşılığı astım ve aşırı duyarlılık reaksiyonlarıdır” dedi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: