ATA’YA FERHAN ŞENSOY MU LHAM VERDİ

‘Osmanlı Cumhuriyeti’ adlı filmin teaser’larında cep telefonuyla konuşup, yürüyen merdivene binen VII. Halife Osman’dan 19 yıl önce Soyut Padişah, saraydaki annesiyle telsiz konuşması yapıyordu!

Magazin

ATA’YA FERHAN ŞENSOY MU LHAM VERDİ Gani Müjde'nin senaryosu yazıp yönetmenliğini üstlendiği 'Osmanlı Cumhuriyeti' filminin çekimleri başlamadan internette teaser'ları dönmeye başladı. VII. Halife Osman'ı Ata Demirer'in oynadığı filmin bu yıl sinemaseverlerle buluşması bekleniyor. Film için Çırağan Sarayı'nda iki tane teaser çekildi. Bunların birisinde sadrazam, VII. Halife Osman'a Büyük Britanya Sefiri'nin geldiği bildiriliyor. VII. Halife Osman da onu kabul etmeye hazırlanırken aniden cep telefonu çalıyor. Halife Osman telefonunu açıyor ve "Yanlış yanlış... " diyor.

İkinci teaser'da ise VII. Halife Osman yine sadrazamla sarayda gezerken alt kata inmek için merdivenlere yöneliyor. Merdivenler normal bir merdiven gibi görünse de Halife ile sadrazam yaklaşınca hareket etmeye başlıyor. Bu bir yürüyen merdiven. Ancak birkaç saniye sonra merdiven aniden duruyor. VII. Halife Osman buna çok kızıyor ve sadrazama dönerek "Kaç kere söyledim, elektrikli basamaklara bakım yaptırın diye..." diye fırça atıyor.

Bu iki teaser'ı seyrederken aklımıza 19 yıl önce Ferhan Şensoy'un yazıp, yönetip, oynadığı 'Soyut Padişah' isimli oyun geldi. Çünkü o oyunda padişah, o döneme uymayacak görüntüler sergiliyordu. Mesela Padişah, Avrupa'ya sefer düzenler. Sefer o kadar uzun sürer ki annesiyle görüşmek için telsizini kullanır. Padişah seferde olduğunu halka duyurmak için uydu yayın aracılığıyla televizyona çıkar ve "Sevgili milletim... Ben Zongovardayım... Ama görüntüm evinizde... Osmanlı çağ atlamıştır..." der. Seferde yaşananları kâtibe yazdırır. Ancak bu kâtip biraz farklı bir kâtiptir. Çünkü daktilo kullanır.

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: