Avokado çekirdeğinin cilde faydaları nelerdir?

Avokadoyu soyarken çekirdeğini çöpe atıyorsanız, büyük hata yapıyorsunuz! Çünkü avokado çekirdeğinin cilde sayısız faydası vardır. İşte avokado çekirdeğinin o faydaları...

Kadın

Avokado çekirdeğinin cilde faydaları nelerdir? Sivilcelere iyi gelir
Avokado çekirdeği cilde iyi gelen besinlerden biridir. Çekirdeğin kullanımı için ılık su ve rendelenmiş avokado çekirdeklerini iyice karıştırın ve içerisine birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin. Sivilcelerinizin üzerine uygulayın ve 5-6 dakika bekletin. Daha sonra cildinizi ılık su ile yıkayın.

Peeling etkisi
Peeling etkisi yaratan avokado çekirdeklerini önceden ısıtılmış fırında yaklaşık bir saat boyunca pişirin. Daha sonra rendeleyin. Rendelenmiş çekirdeğin üzerine öğütülmüş kahve ve deniz tuzu ekleyin. Bu karışımı cildinize yumuşak hareketlerle uygulayın ve ılık su ile durulayın. Ve farkı görün!

Saç bakımı
Sadece ciltte değil saçlar için de kullanabileceğiniz bu çekirdek, parlaklıktan kepeğe pek çok saç sorununa da faydalıdır. Parlak ve kepeksiz saçlar için avokado çekirdeğini rendeleyin ve çiğ haliyle kullanın. Hint yağı ile karıştırıp bir gün bekletin. Daha sonra karışımı kafa derinize sürüp ovun. Başınızı bir havluyla veya streç filmle sarıp bir saat bekletin ve iyice durulayın.

Yüz maskesi
Avokado çekirdeği ile yüz maskesi de oluşturabilirsiniz. Maske için toz kil ve rendelenmiş çekirdeği karıştırın, biraz su ekleyin göz bölgesinden kaçınarak cildinize uygulayın. 15 dakika sonra yüzünüzü yıkayın ve nemlendirici bir krem sürün.

Ayak detoksu ile bağışıklık sisteminizi güçlendirin!

Ayak detoksu ile bağışıklık sisteminizi güçlendirin!

Bunlarda ilginizi çekebilir: