Ay fatihi astronot THY ile uçuyor

Cihan DURAK/ İZMİR, (DHA) - İzmir Valiliği’ni ziyaret eden 77 yaşındaki Amerikalı astronot Charles Duke, "Türkiye’nin havacılık alanındaki gelişmelerinden etkilendim. Havayolu uçuşlarında Türk Hava Yolları’nı (THY) tercih ediyorum" dedi.

Yaşam

Ay fatihi astronot THY ile uçuyor NASA’nın 'Apollo 16' programıyla Ay’a giden en genç astronot olan Charles Duke, İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç’ı makamında ziyaret etti. Charles Duke'a ziyarette eşi Dorothy Duke ve Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler de eşlik etti.


Vali Mustafa Cahit Kıraç, İzmir’e yaklaşık bir hafta önce gelen astronot Duke’u ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını belirtti. ESBAŞ yöneticilerine Duke’u kente getirdikleri için teşekkür eden Vali Kıraç, "Uzay ve Ay ile ilgili birçok sorum vardı. Bütün sorularımı Duke’a sorma imkanı buldum. Özellikle 'Ay'a giderken dönmemeyi hiç düşündünüz mü?' diye sordum. Duke ise böyle bir endişesi olmadığını söyledi" dedi.

Astronot Charles Duke, İzmir’de çok güzel bir şekilde ağırlandığını söyledi. İzmir’in misafirperveliğinde çok etkilendiğini anlatan Duke, "ESBAŞ’a çok teşekkür ederim. Gençler ve çocuklarla görüştüm. Hepsi çok heyecanlı ve meraklıydılar, çok soru sordular. Çocuklarımız ve bizim geleceğimiz için astronomi konusunda eğitim çok önemli. İzmir’e bu nedenle tekrar gelebilirim. Çocukların bu konudaki istekleri heyecan vericiydi" diye konuştu.

77 yaşında olmasına karşın fiziki testleri geçmesi durumunda bir kez daha Ay’a gitmek istediğini söyleyen Duke, "Ay’a gittiğimde eşimin yüzüğünü yanımda götürdüm. Böylece eşimin desteğini hep yanımda hissettim. Daha sonra ise Ay’dan getirdiğim taşı eşimin yüzüğüne eklettim. Böylece Ay’dan bir anı her zaman eşimle birlikte yanımda bulunuyor" dedi.

'TÜRK HAVACILIĞINI TAKİP EDİYORUM'

Bir soru üzerine Duke, Türk havacılığında yaşanan gelişmeleri takip ettiğini söyleyerek uçakla yolculukta tercihinin THY olduğunu belirtti. Oğlunun da pilot olduğunu kaydeden Duke, "İzmir’e yolculuğumuzda Türk Hava Yolları ile uçtuk. Oğlum pilot ve Türk Hava Yolları'ndan çok övgüyle bahsediyor. Boeing 777’yi uçurabilen başarılı Türk pilotlarından bahsediyor. ESBAŞ’ta bulunduğumuz incelemelerde Türkiye’nin havacılık alanındaki gelişmelerinden etkilendim. Havayolu uçuşlarında Türk Hava Yolları’nı tercih ediyorum" dedi.


Astronot Duke, Vali Kıraç’a Ay’a ayak basarken çekilmiş bir fotoğrafını ve Apollo 16’nın armasını hediye etti.

Bunlarda ilginizi çekebilir: