Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler!

Ayakkabı satın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini biliyor musunuz? Detayları sizler için derledik...

Kadın

Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler! Ayakkabı alışverişi yapmak özellikle kadınların tutkulu olduğu noktaladan biridir. Ayakkabı alırken hem rahat hem şık hem de moda olmasına özellikle dikkat ederiz. Peki doğru ayakkabıyı seçmenin püf noktaları nelerdir? İşte detaylar...

-Beğendiğiniz ayakkabıyı elinize alıp bükmeye çalıştığınızda esnek ama formunu koruyabilen bir ayakkabı olduğundan emin olun. Topuk kısmı burun kısmına göre daha sert olmalıdır çünkü yükü topuk kısmı daha fazla çeker.

-Ayakkabı seçiminde en önemli noktalardan birisi elbette doğru numarayı almaktır. Ayaklarınız hangi numaraysa ona göre seçim yapmalısınız. Açılır diye küçük numara ya da rahat etsin diye büyük numara alırsanız ayağınıza zarar verirsiniz.

-Ayakkabının tabanı önemli detaylardan biridir. Tabanın hem sağlam hem de esnek olması gereklidir. Esnek olmayan bir taban ayakkabının ayağınızın şeklini almasını ve rahat etmesini engeller ve ayaklarınız daha çok yorulur.

-Dar ayakkabıları asla satın almayın! Bu sadece ayakkabının formunun ve görüntüsünün çabuk bozulmasına sebep olmaz aynı zamanda dolaşım bozukluğu gibi ciddi sorunlara bile yol açabilir.

-Ayakkabınızı ne sabah çok erken ne de akşam geç saatlerde satın alın. Akşama doğru iyice şişen ayaklarınız yüzünden normalde rahat edeceğiniz ayakkabıları giyemezsiniz. En doğru saatler günün ortasındaki saatler olacaktır.

-Yüksek topuklu ayakkabılar satın almayı düşünüyorsanız, maksimum topuk yüksekliği 9,5 cm olmalıdır. Taban ile topuk arasındaki kabul edilebilir mesafe en az 3 cm olmalıdır. Uzaklık ne kadar kısa olursa, ayak parmaklarına daha fazla ağırlık aktarılır.

-Ayakkabı satın alırken mutlaka ayağınıza giyin ve mağaza içinde yürüyün. Ayağınızın rahat edip etmeyeceğini en iyi böyle anlarsınız.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: