AYILARIN AŞK TRAFİĞİ

Sokaklardan kurtarılan 14 yaşındaki erkek boz ayı Yumoş’a eş arayan Boğaziçi Hayvanat Bahçesi yetkilileri, aradıkları özelliklere uygun dişi boz ayıyı Antalya Hayvanat Bahçesi’nde buldular.

Magazin

AYILARIN AŞK TRAFİĞİ Anlaşma yapıldı, bir çift kurtla takas edilen iki yaşındaki Yumuk, geçen yıl İstanbul'a getirildi. Yeni yuvasına alışması için ayrı kafese konulan Yumuk, hiç yabancılık çekmedi ve geldiği gün kafesin önündeki bahçeye çıktı. Oyun ağaçlarına tırmandı. Yumuk ile Yumoş, bahçelerini ayıran demir parmaklıkların ardından tanıştılar ve iki ay flört ettiler. Bakıcıları, çiftin birbirine alıştığına karar verince, Yumuk, Yumoş'un kafesine taşındı.

Ancak Yumuk ile Yumoş aynı kafeste buluştuklarında, bakıcıların beklediği sıcak ilişki yaşanmadı. Yumuk, Yumoş'a sırtını döndü. Yumoş'u yanına yaklaştırmayan Yumuk'un bütün ilgisi, yan kafeste yaşayan 17 yaşındaki eski sirk yıldızı karizmatik ayı Bubo'ya yöneldi. Dahası, her bahçeye çıkışında parmaklıklara sürtünüp yerde yuvarlanarak Bubo'ya kur yapmaya başladı. Türkiye'nin ilk sirk sanatçılarından 78 yaşındaki Kemal Çalışlar'la birlikte Avrupa'da şovlar yaptıktan sonra emekli olan ve 1996'da Boğaziçi Hayvanat Bahçesi'ne bağışlanan kahverengi ayı Bubo, başta ilgi göstermediği Yumuk'un, 'Beni fark et' tavırlarından etkilendi. Bubo ile Yumuk, kafeslerinden çıkar çıkmaz çıkmaz parmaklıklı kapının önünde buluşmaya, hatta Yumoş'u yok sayıp işi koklaşmaya kadar vardırdılar. Bakıcılarına göre, Yumoş kibarlığı elden bırakmadı. Ne olay çıkardı, ne şiddet uyguladı. Yumuk'a olan ilgisini kaybetti.

İki boz ayıyı çiftleştirip yavrular elde etmek isteyen hayvanat bahçesi yetkilileri hemen önlem aldılar. İki kafesin bahçesini ayıran parmaklıklı kapı, bir saç levhayla örtüldü. Artık birbirlerine dokunup koklaşamayan, birbirlerini göremeyen Bubo ile Yumuk, 'Gözden ırak gönülden de ırak' deyişini haklı çıkardılar. Birkaç gün havayı koklayıp Bubo'nun kokusuyla varlığını algılamaya çalışan Yumuk'un ilgisi, kısa süre sonra Yumoş'a yöneldi. Yumuk ile Yumoş, şimdi kendi bahçelerinde aşk oyunları oynarken, Bubo arada bir demir kapıyı koklayıp karşı taraftaki sesleri dinliyor. Asım Güneş-Hürriyet
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: