AYŞE ÖZYILMAZEL'İN EHLİYET TELAŞI!

Sabah Gazetesi yazarı Ayşe Özyılmazel, eşi Ali Taran'ın düğün hediyesi olarak aldığı arabayı kullanabilmek için ehliyet almaya karar verdi.. İşte Ayşe Özyılmazel'in bugünkü yazısı..

Magazin

AYŞE ÖZYILMAZEL'İN EHLİYET TELAŞI! 'Sinirliyim, midem bulanıyor, ellerim titriyor artı korku içindeyim.
Çünkü en büyük kâbuslarımdan biriyle karşı karşıyayım; sınav kâbusu.
Ben ki; mezun olduktan sonra okulun önünden geçmemeye ant içmiş bir insanım.
Ben ki; hâlâ rüyalarımda sınavı geçemediğimi, sınava yetişemediğimi görüp kan ter içinde uyanırım.
Neydi bu başıma geldi. Açıklıyorum; ehliyet.
Eh artık yaş oluyor 32. Hâlâ ehliyetsiz gezilir mi? Tamam, itiraf ediyorum aslında ehliyet kursuna on sene önce yazılmıştım. Peki ne oldu on senede?
Ne olacak, sınav korkumdan ya da nefretimden on yıldaki bütün ehliyet sınavlarını kaçırdım.
Ve nihayet arkadaşlarımın ve ailemin baskısına dayanamayıp dünkü sınava girmeye karar verdim.
Günlerdir çalışıyorum. Evden çıkmamacasına. Test çözmekten öyle bir hale geldim ki şıksız sorulan hiçbir soruya cevap veremiyorum.
Bkz: "Ayşe ne içersin?"
Tepki yok.
Bkz: "Ayşe ne içersin? a. kahve b. çay c. Su d. Kola".
Cevap: "B. çay lütfen."
Özetle; diyaloglar dışıyım ve hırs içindeyim. Bu sınavı geçtim geçtim, geçemedim bütün arkadaşlarımın dilindeyim.
Cumartesi sabah kalktım. Dedim ya; sinir içindeyim vs... Son bir kez notlarıma baktım. Kalemi, yedek kalemi, silgiyi, suyu, kimliğimi, sınava giriş kâğıdımı aldım.
Yeni Levent Lisesi'nin kapısındayım. Bahçe tıklım tıklım. Offf ÖSS anılarım canlanıyor. Allah'ım bir şey olsun da şu sınavdan kaytarayım, nolur ya.
Okula giriyorum. Bir anda etek boyuma bakasım geliyor, tırnaklar da ojeli. Ayşe çabuk kendine gel, pantolon giydin, ojene de kimse karışamaz 32 yaşında koca kadınsın.
Sınıfı buluyorum, sırama oturuyorum. O dar sıralar, o öğretmen masası, o çalması beklenen zil, o "kopya çekeni vururum leynn" edalı görevli... Bayıldım, bayılacağım.
Lütfen bana kimse okul yıllarının güzelliğinden dem vurmasın fena kapışırız. Nesi güzeldi ki? Kendi kendine karar alamazsın, saçın, kıyafetin kontrol edilir, onların bakış açısına sahip değilsen geçemezsin, robottan farksızsın yani.
Off sınav görevlisi ablanın yüzü de hiç gülmüyor maşallah. Elim ayağım iyice buz kesti valla. Sağımdaki solumdaki sürücü adaylarına kaynasam, onlar da pek ciddi. Bittim ben ya.
Neyse sonunda sınav başlıyor. Bir saatte soruları cevaplıyorum ve arkama bakmadan çıkıyorum.
Şimdi iki hafta bekle bekleyebilirsen dönemindeyim. Geçemezsem yandım. Bir daha çalış, bir daha sınava gir ve bir daha bekle.
Hayır, trafikte gördüğüm şoförler şu çalıştıklarımızın yüzde onunu bilse ve uygulasa içim yanmayacak ya neyse... neyse... eh be!'

Hemen analizimizi yapalım..

Ayşe itiraf etmese de, 'Eh artık yaş oluyor 32. Hâlâ ehliyetsiz gezilir mi?' dese de Ayşe'nin bir an önce ehliyet almak istemesinin sebebi eşi Ali Taran'ın düğün hediyesi olarak aldığı Range Rover marka cipi.. 'Arabası var ama ehliyeti yok' durumundan kurtulmak için bir an önce ehliyeti aradan çıkarmak istemiş belli ki..
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: