AZİZ YILDIRIM'DAN GALATASARAY'A TAŞ!

Futbolda Şike Davası'nda ek savunma sırası Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'a geldi. Yıldırım "Biz transferlerimizi Galatasaray gibi yapmadık" dedi. Duruşmada Ali Yıldırım ile Sadri Şener'in avukatı arasında gerginlik yaşandı

Magazin

AZİZ YILDIRIM'DAN GALATASARAY'A TAŞ! ''Futbolda şike'' iddialarına ilişkin Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 16'sı tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 12'nci duruşması başladı. Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda faaliyet gösteren İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu ve Tamer Yelkovan'ın da aralarında bulunduğu 15 tutuklu sanık katıldı. Tutuklu sanık Abdullah Eker, rahatsız olduğu gerekçesiyle duruşmaya gelmedi.

Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, eski futbolcu Cemil Turan, Alaeddin Yıldırım, Serkan Acar, Mehmet Yenice ve Yavuz Ağırgöl'ün de aralarında bulunduğu 10 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.

İddianamede ''Müşteki'' sıfatıyla yer alan Turgay Demircan, duruşmada verdiği ifadede, ''Soruşturma sürecinde emniyete çağırdılar. İki gizli tanık iş yerimin yağmalandığını söylemiş. Ben de böyle bir şey olmadığını söyledim. 'Şikayetçi misin?' dediler. Şeker hastasıyım, yakın gözlüğüm de yanımda yoktu. Bu şekilde bana imza attırdılar ve gönderdiler. Sonradan öğrendim ki söylediklerimi de yazmamışlar oraya. Bu nedenle emniyetteki ifademi kabul etmiyorum'' dedi. Demircan'ın ifade vermesinin ardından duruşmaya, tutuklu sanık Olgun Peker'in ek savunmasının alınmasıyla devam edildi.

OLGUN PEKER: TAHLİYEMİ İSTEMİYORUM
Sanık Olgun Peker "Giresun'dan buraya gelen insanlar eğer benim yüzümden buradalarsa Allah şahidim ki hiçbiriyle ilgim yok. Ama kendi suçları varsa ondan yargılansınlar" dedi. "Benim şikeyle alakam yok, bana şikeyle ilgili bir şey sorar mısınız?" diye konuştu. Başkan Ekinci ise "Sen örgüt liderliğiyle suçlandığın için üyelerin yaptıklarından da sorumlu tutuyorsun" ifadesini kullandı. Ek savunmasını cezaevinde yazdığı kitabının önsözünü okuyarak bitiren Peker, "Bu aşamada tahliyemi istemiyorum. Ben de olsam bu safhada tahliye yönünde karar vermezdim" diye konuştu.

Bu arada, duruşma nedeniyle İstanbul Adalet Sarayı'nın içinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Salona önceki duruşmalarda olduğu gibi sadece ana bloktan giriş sağlandı. Salona giden diğer koridor ve geçişler güvenlik gerekçesiyle kapatılırken, asansörlerin de bu katta durması engellendi.

YILDIRIM: BU, BİR ŞİKE DAVASI DEĞİLDİR
Olgun Peker'in ardından savunma sırası Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'a geldi.

Ek savunmasına Şampiyonlar Ligi şampiyonu olan Fenerbahçe Universal Kadın Voleybol Takımı'nı önceki duruşmaya aldığı için Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci'ye teşekkür ederek başlayan Aziz Yıldırım "Spor evrenseldir ve kendi kuralları vardır. Bu, şike davası olsa farklı konuşurduk" dedi.

Dönemin Gençlerbirliği kalecisi Serdar Kulbilge ile hiçbir irtibatlarının olmadığını söyleyen Yıldırım "Menajer Mehmet Şen; beni ve İlhan Ekşioğlu'nu Ankara'daki Fenerbahçe tesislerinde ziyaret etti. 'Trabzon teşvik uyguluyor' dedi. Biz de ' biliyoruz' diyerek konuyu kapadık. En az 1 milyon dolar kazanan futbolcu ismini 10 bin, 20 bine satar mı? Olacak iş mi? Orhan Şam'ın o maçta şike yaptığı söyleniyor. Hiç şike yapan futbolcuyu transfer eder misiniz? Maçtan bir gün önce şike operasyonu yapılır mı? Gençlerbirliği maçımızdan önce İlhan Cavcav'ı Trabzonspor'un faaliyetleri ile ilgili uyardık. O da bize 'Bir şey olmaz' dedi. Biz Galatasaray'ın aksine maçımızdan önce transfer yapmadık. Emenike ve Sezer Öztürk'ü sezon sonunda aldık. Biz Trabzonspor'u Kadıköy'de yenince bu operasyonlar başladı. 18 tapem var, ne sorsanız cevaplarım. Bahsedilen 'tarla sürme' konusu Eyüp Sultan'da maçlardan önce kurban kesmeyi ifade eder. Yani bir dilek ve temenni anlamındadır. Sitem ve isyanımız bizi buraya getirenleredir. Bizim mahkeme heyetiyle ve sizinle hiçbir sorunumuz yok. Ama burada hadise tamamen Fenerbahçe ve Aziz Yıldırım'dır. Bu, bir şike davası değildir" ifadesini kullandı.

EKİNCİ: BU SIRADAN BİR DAVA
Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci de "Bu dava, basının ilgisi dışında bizim için sıradan bir dava. Siz de sıradan bir sanıksınız" dedi.

Duruşmaya ara verildi. Verilen aranın ardından duruşma yeniden başladı.

Aradan sonra ek savunmasına Eskişehirspor maçıyla başlayan Aziz Yıldırım "Eskişehir'e gönderdiğimiz söylenen para hayal ürünüdür. Boş poşet fotoğrafları çekip bizi şikeyle suçluyorlar. Emniyet ve savcılık iyi araştırma yapsaydı Eskişehir'e başka bir kulüp adına hangi şahsın ve kaç kez gittiğini bulurlardı" dedi.

SALONDA GERGİNLİK YAŞANDI
Yıldırım şöyle devam etti: "Bu iddianameyi Savcı Mehmet Berk yazmadı. İddianame Çağlayan'da yazıldı, Organize Şube'ye gitti ve geri geldi. Bunları ispat edeceğim. Dün bile mahkeme salonunda Organize Şube Müdürlüğü'ne bağlı 6 kişi buradaydı. Hala takip ediliyoruz. Burada bile baskı altındayız"

Bu arada duruşma salonunda gerginlik yaşandı. Aziz Yıldırım'ın kardeşi Fenerbahçe yöneticisi Ali Yıldırım ile Trabzonspor Başkanı Sadri Şener'in avukatı arasında gerginlik yaşandı.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: